Nijerya Cüce KeçisiNijerya cüce keçisi, Batı Afrika kökenli minyatür bir keçi cinsidir. Afrika'dan tekne ile etobur hayvanat bahçesine taşınan ilkel hayvanlar arasında sürüleriyle beraber hayata tutunmuşlardır. 

Nijerya Cüce keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir? 

ABD ve Nijerya'da bulunur. Günümüzde dünyanın birçok ülkesine dağılmış durumdadır. 1930-1960 yılları arasında Afrika'dan ABD'ye ithal edilen bu cüce keçiler yaygınlaşarak sergi hayvanı olarak kullanılmaya başlanmış, daha sonra ise zarif görünüşleri ile insanlar arasında arkadaş hayvanı olarak öne çıkmıştır.

İlk başta gösteri ırkı ve refakatçi hayvan olarak yetiştirilen Nijerya cüce keçileri daha sonra süt üretimi için uygun olduğu fark edilmiş ve bazıları süt üretimine doğru yönlendirilmiştir.

Cüce keçi ırkı 1976 yılında Amerikan Keçi Derneği tarafından tanınmıştır. Son yirmi yılda, küçük boyutlar ve büyük uyumlar üzerinde standardize edilmiştir. Nijeryalı cücenin çok yönlülüğü, sertliği ve esnekliği onu son derece çekici kılmaktadır ve bu türün nüfusu son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. 2002'de yaklaşık 7.000 safkan hayvan kaydedilmiştir.

Nijerya Cüce keçisi özellikleri nelerdir?


  • Afrika kökenli Nijeryalı keçi ırklarından biridir. Küçük vücut yapılıdır fakat vücudu dengelidir. Burun yapısı düz, kulakları diktir. Vücudunu örten kılları yumuşak ve kısadır.
  • Karakteristik renkleri yoktur. Farklı renk kombinasyonları görebilirsiniz. Bu cüce keçi ırklarının birçok renk kombinasyonu vardır, ancak ana renkler siyah ve altındır. Beyaz ile altın karışımı, beyaz ya da siyah renk üzerinde, kırmızı veya siyah noktaların olduğu renk kombinasyonları görülebilir. Değişik renk türlerinde olmaları onların yetiştirilme nedenlerini bile etkileyebilir.
  • Nijeryalı cüce keçilerin yüksek verimli sütleri zamanla insanların dikkatini çekti. Keçiler küçük olmasına rağmen, süt üretimi ve meme yapıları iyi gelişmiştir. Sütünden yüksek kaliteli peynir ve tereyağı yapılabilir. Küçük ölçekli süt üretimi için ideal bir keçi türüdür.
  • Nijerya cüce keçilerinin doğurganlığı çok iyidir. Bu keçiler üçüz, dördüz hatta karnındaki beş yavruyu birden doğurabilir. Nijerya cüce keçilerinin annelik duyguları oldukça gelişmiş durumdadır. Yavrularına çok özenle bakar ve  büyütürler.
  • Yeni doğan bebekler doğumda 2 kg ağırlığındadır ve hızla büyürler. Kısa sürede cinsel olgunluğa ulaşırlar. Belli bir süre vermek gerekirse bu döneme 7 ila 8 aylıkken ulaşabilirler. Bundan dolayı erkekler ile dişi keçilerin birbirlerinden ayrı büyütülmesinde yarar vardır.KAYNAKÇA :
  1. tavsiyeediyorum.com
  2. web.archive.org
  3. en.wikipedia.org

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.