North Ronaldsay Koyunu


North Ronaldsay Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

North Ronaldsay Koyunu veya diğer adıyla Orkney, İskoçya'nın kuzey kıyısındaki Orkney'nin en kuzeydeki adası olan Kuzey Ronaldsay'den gelen bir koyun ırkıdır.

Bu ırk, Kuzey Avrupa kısa kuyruklu koyunlarından gelmektedir. Kuzey Ronaldsay'e varışları kesin olarak bilinmese de Demir Çağı kadar erken bir dönemde olması muhtemeldir, bu da onları büyük olasılıkla İngiltere'ye en erken gelen koyun ırkı yapmaktadır.

İzole konumlarından dolayı, ithal edilen Roma ve Avrupa ırklarından fazla karıştırılmadan evrimleştikleri bilinmektedir.

Kuzey Ronaldsay'deki koyun yetiştirme sistemi benzersizdir ve 1832 yılından beri uygulanmaktadır. Adanın etrafı boyunca yüksek su hattının üzerine bir taş duvar inşa edilmiştir. Bu duvar 1832'de inşa edilmiş ve o zamandan beri North Ronaldsay ırkı esas olarak deniz yosunu ile beslenerek hayatta kalmak için gelişmiştir. Duvar ayrıca kazara melezleme ihtimalini da azaltmıştır. 19 km uzunluğundaki adayı sahil boyunca çevreleyen bu duvar, 1,8 metre yüksekliğiyle de dünyanın en büyük taş duvarlarından biridir.

North Ronaldsay'ın koyunları yıl boyunca deniz kıyısında yaşar ve sadece kuzulama için karanın iç kısımlarına getirilirler.


North Ronaldsay kuzuları, Şubat ve Mayıs ayları arasında otlaklarda doğar. Bu sırada koyunlar sayılır, kuzulara kulak küpeleri verilir ve mülkiyet kaydı için adanın koyun kuruluna kayıtlar girilir.

Duvar inşa edildikten kısa bir süre sonra, 1839 yılında kurulan bu kurulda, atanan 11 ada sakini duvarın bakımından, koyun sürülerinin sağlığından ve koyunların mülkiyet kayıtlarının girilmesinden sorumluydu.

Renk çeşitliliği ve yapağı kalitesiyle North Ronaldsay ırkı, yapağılı ürünlerin üretimi ve pazarlanması için ideal bir seçimdir. Yapağıları kesilebilir ya da yolunabilir. Lif uzunluğu 4 ila 8 cm, ağırlığı ise 1 ila 1.5 kg ağırlığındadır.

Modern koyun ırklarının aksine, North Ronaldsay ve diğeri ilkel koyun ırkları her yaz yapağılarını dökerler; çıkan yeni yapağı koyunların derilerinden ölü deri tabakalarını kaldırır, bu tabakalar da kırpılmış yapağıların uç kısımlarında görülebilir.

Kırpma işlemi Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşir ve tüm ada topluluğu koyunların güdülmesine ve kesimine dahil olur.

Kesim, sadece kışın ete ihtiyaç duyulduğunda ve kışın, yosun daha bol olduğu için hayvanlar daha yağlı ve daha fazla et verdiğinde gerçekleşir.

North Ronaldsay Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• North Ronaldsay ırkı, ıslak ve rüzgarlı koşullarda hayatta kalma yeteneğine sahiptir, ancak yüksek bölgelerde hayatta kalma becerisi zayıftır.

• North Ronaldsay koyunlarının kaliteli ve çeşitli yemlere ihtiyacı vardır, kışın barınaktan faydalanabilirler.

• Anekdot niteliğindeki kanıtlar, ayak çürüklerine ve sinek saldırısına karşı bir direnç seviyesine sahip olduklarını göstermektedir.

• Northern Ronaldsay koçları boynuzludur ancak koyunlar boynuzlu ya da boynuzsuz olabileceği gibi, tırtıklı boynuzlara da sahip olabilirler.

• North Ronaldsay çift tüylü ırkı, çeşitli renklerdedir: beyaz, gri, siyah veya kahverengi olabilirler.

• North Ronaldsay koyunları, ilkel Avrupa kısa kuyruklu koyun ırkının soyundan gelmektedir. Soylu ebeveynin adından da anlaşılacağı gibi, doğal olarak kısa kuyrukları vardır.

• Northern Ronaldsay koyunları erken yaşta kuzulayabilir. Kuzulama yüzdeleri bölgeye göre değişmektedir: düz arazi sürüleri için bu oran % 130-155, yabani sürüler için ise daha düşüktür.

• Northern Ronaldsay Kuzuları çok küçük doğarlar, ancak canlıdırlar ve kısa sürede ayağa kalkarlar.

Olgun bir North Ronaldsay Koyunu’nun Ağırlığı Ne Kadardır?


Northern Ronaldsay koçları yaklaşık olarak 30 kg ağırlığındadır. Koyunlar ise nadiren 25 kg'ı geçerler.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.