Norveç Kırmızısı Sığır Irkı


Norveç Kırmızısı Sığır Irkının Kökeni Neresidir?

Norveç Kırmızısı, 1935 yılından beri Norveç’de geliştirilen bir türdür. Bu ırk günümüzde birçok ırkın birleşiminden oluşmuştur. 1961'de Kırmızı Trondheim ve Kırmızı Ostland ırkları ile mandıra ırkının melezlenmesiyle gelişir. Norveç Kırmızısı ırkının gen havuzuna katkıda bulunanlar arasında Ayshires, İsveç Beyazı-Kırmızısı, Friesians, Holsteinler gibi birçok İskandinav ırkları bulunmaktadır.

Verilere göre Norveç’in toplam sığır sayısının yaklaşık %98’ini oluşturur. Baskın bir ırktır. Çiftçiler açısından gerek dayanıklılığı gerek süt verimi nedeniyle çok tercih edilmektedir.

Norveç Kırmızısı sığır ırkı şu anda dünyanın en verimli süt üreticileri olarak da bilinir.

Norveç Kırmızısı Sığır Irkının Özellikleri Nelerdir?

 • Kürk rengi genellikle kırmızıdır fakat siyah, beyaz ve siyah-beyaz renklerde de bulunur.
 • Tür boynuzlu bir formda oluşsa da günümüzde çoğu genetik olarak boynuzsuzdur. Hatta istatistiklere göre şu an yaklaşık %40’ı boynuzsuz olarak doğmaktadır.
 • Güçlü tırnak yapısına sahip oldukları için topallık sorunu oluşmaz.
 • Norveç Kırmızısı uzun ömürlü olması ve hastalığa dayanıklılığı ile bilinmektedir. Bu sığır ırkının mastitis (meme bezlerinde meydana gelen bakteriyel enfeksiyon) ve ketoz (kanda keton cisimlerinin artması ve glikozun azalmasıyla oluşan enerji kaybı) başta olmak üzere birçok hastalığa yakalandığı nadiren görülmektedir.
 • Yapılan araştırma verilerine göre Norveç Kırmızısı buzağılarının %2’sinde doğum sırasında ciddi komplikasyonlar oluşur ve %3’ünden azı ölü doğmaktadır.
 • Norveç Kırmızısı ineklerinin gebe kalma oranları yüksektir, ayrıca çok kolay ve sıklıkla buzağıladıkları bilinir. Buna rağmen fazlasıyla yüksek oranlarda süt üretir ve en verimli süt üreticileridir.
 • En iyi yetiştirilmiş Norveç Kırmızısı inekleri yılda yaklaşık 16000 kilogram süt üretmektedir.
 • Norveç Kırmızısı 30’dan fazla ülkeye ihraç edilir ve en çok Holstein sığırları ile melezlendirilir. Hatta Norveç Kırmızısı sütündeki yağ ve protein seviyelerinin saf Holstein sığırlarından daha yüksek olduğu ve melezlerde gebelik süresinin daha kısa olduğu bilinir. Bu sebeple İrlanda başta olmak üzere birçok ülkeye ihracı kârlı karşılanır.


Norveç Kırmızısı Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

 • Olgun erkeklerin ağırlığı ortalama 900-1300 kilogram iken, olgun dişilerin ise ortalama 495-600 kilogramdır.
 • Olgun erkeklerin cidago yüksekliği ortalama 145 santimetre iken, olgun dişilerin ise ortalama 137 santimetredir.
 • Günlük canlı ağırlık artışı, erkek buzağılarda ortalama 1,4 kilogram iken dişi buzağılarda ise ortalama 1 kilogramdır.
 • Süt verimi bir laktasyonda ortalama 6200 litredir. Fakat bu değer genomik seleksiyonu yüksek olan Norveç Kırmızılarında  bir laktasyonda 8000-16000 litreye ulaştığı görülmüştür.
 • Sütlerinin yaklaşık %3,4’ü protein, %4,2’si yağ içermektedir.

Norveç Kırmızısı Sığır Irkını Tercih Etmeli Miyiz?

Süt verimi rekortmeni olarak bilinen Norveç Kırmızısı, süt üretimi için kullanılacak mükemmel bir ırktır. Yapısal dayanıklılığı ve gebelik süresinin kısa olması bakımından birçok işletme için ekonomik açıdan yararlı olacaktır. Norveç Kırmızısı tercih edilecek ırklar arasında ilk başlarda gelecek ve birçok işletmecinin gözdesi olacak ırklar arasındadır.
Kaynakça
https://en.wikipedia.org
https://www.thatsfarming.com
https://www.thecattlesite.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.