Oberhasli keçisi


Oberhasli (Oberhasli Brienzer olarak da bilinir), İsviçre'deki Bern, Freiburg, Glarus ve Graubunden dağlık yerlerde geliştirilen bir süt cinsidir.

Oberhasli keçisi özellikleri nelerdir?

Oberhasli keçileri ilk olarak 1900'lerin başında Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edildi, ancak 1936 yılına kadar safkan sürülerin kurulması ve bakımı yapılmadı. Cins başlangıçta İsviçre Alpleri olarak adlandırıldı. Kayıtları Alpine studbook'a dahil edildi ve genetiği Alpine cinsine katkıda bulundu.

1977 yılında, Oberhasli cins adı kabul edildi ve kayıtları Alplerden ayrıldı. Cinsin adının ve kimliğinin bu evrimi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki nüfusunun oldukça küçük kalmasının bir nedeni olmuştur.

Oberhasli keçisi özellikleri nelerdir?


Oberhasli keçileri orta boyutta, nazik yapıda hayvanlardır. Oberhasli keçisi insana çok yakın ve dost canlısıdır. Oberhasli keçisinin sürü yönetimi çok kolaydır.

Oberhasli keçilerinin ırk rengi dağ keçilerinin renk desenini andıran bir renktedir. Oberhasli keçisinin vücudu kahverengidir, hafif güneş yanığından derin kırmızımsı kahverengine kadar renklerde de olabilir.

Vücut renginin aralarında hafiften siyah noktaları vardır. Oberhasli keçisinin gözlerinden yüne doğru bir çizgi şeklinde siyahlık net bir şekilde belirgindir. Yine sırt ve karın altında siyah renk hakimdir. Ayaklarında da siyah renk hakimdir. Ön ayaklar carpus ekleminden başlayarak tırnağa kadar siyah renktedir. Arka bacaklar da diz ekleminden başlayarak tırnaklara kadar siyah renktedir. Meme uçları da siyah renklidir.

Oberhasli keçisinin burun yapısı düzdür. Oberhasli keçisi dünya çapında bilinen en meşhur İsviçre ırkı süt keçisidir.

Oberhasli keçileri Amerika Birleşik Devletleri'nde genetik seleksiyona tabi tutulmuş ve süt verimi yönünden İsviçre ve Avusturya'da yaşayan Oberhasli keçilerinden süt verimi yönünden daha üstün olarak geliştirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletlerinde Oberhasli keçisi klüpleri, federasyonları ve yetiştirici birlikleri kurulmuş bununla birlikte Oberhasli keçisi Amerika Birleşik Devletlerinde bir numaralı süt keçisi durumuna gelmiştir.

Ergin Oberhasli keçilerinde canlı ağırlık dişi bireylerde 45-55 kg, erkek bireylerde 75-80 kg kadardır.

Ergin Oberhasli keçilerinde cidago yüksekliği dişi bireylerde 60-70 cm kadar, erkek bireylerde 75-80 cm kadardır.

Oberhasli keçilerinin laktasyon süresi 300 gün kadar olup bir laktasyonda 1000-1300 kg kadar süt verirler.

Oberhaslis, özellikle tatlı, lezzetli süt ürettiği için bilinir. sütlerinde ortalama% 3,6 tereyağı ve % 3 protein mevcuttur. Mevcut süt üretim rekoru, laktasyon başına 4,665 kg'dır.

Oberhasli keçisinin döl verimi çok yüksektir. Oberhasli keçilerinde bir batında ikiz ve üçüz yavru çok sık görülen bir özellik olup daha çok ikiz yavru verirler. Oberhasli keçileri yılda 2 defa yavru yapabilirler.

Oberhasli keçisi ırk özellikleri nelerdir ?


Boyutlarına göre oldukça güçlüdürler, bu da onları sudan korkmayan mükemmel sürü hayvanları yapar. Ve kendine özgü tüyleri onları evcil hayvan olarak ve gösteri hayvanları için çekici kılar.

Arkadaş canlısı ve sakindirler. Kolayca ürkmezler, bu da onları çeşitli durumlarda yaşamalarını kolaylaştırır.

Kalın kürkleri ve İsviçre kökenleri, onları soğuk iklimlerde dayanıklı kılar.

Oberhasli keçileri, güçlü arka ayakları ile boyutlarına göre daha güçlüdür. Gücü ve cesareti nedeniyle, boylarına rağmen genellikle sürü keçi olarak kullanılırlar.

Oberhaslis, genellikle arka dizlerin içe doğru dönme eğilimi olan "hockiness" denen bir özellik ile doğar. Bu özellik kolay sağımı engelleyebilir.

Oberhasli keçilerini sürü keçileri kadar çekici kılan şey, tam olarak hockiness eğilimidir. Ayrıca sudan korkmazlar ve bunun için özel bir eğitime ihtiyaçları yoktur. Bazı yetiştiriciler, boyutlarını artırmak ve keçileri daha da iyi paketlemek için Oberhaslis soyları geliştirmektedir.

Oberhasli keçi bakımı için en iyi ipuçlar nelerdir?

⦁ Oberhasli keçileri yeterince saman, yeşillik ve diğer besleyici yiyecekleri alırlarsa gelişirler.

⦁ Oberhasli, kuru ve temiz olan havalandırmalı bir alanda tutulmalıdır.

⦁ Meranızı döndürürseniz, haşerelerin ve enfeksiyonların yayılma riskini en aza indirirsiniz.KAYNAKÇA :
I. tavsiyeediyorum.com
II. saanen.gen.tr
III. livestockconservancy.org
IV. goats.extension.org
V. boergoatprofitsguide.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.