Pinzirita Koyunu


Pinzirita Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Pinzirita veya Pinzunita, soyu İtalya'nın Sicilya adasına dayanan bir koyun ırkıdır. 

İsmini, bir kuştan almıştır. (pinzirita sarıasma kuşudur.) Bunun sebebinin renklerinin benzer olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Sicilya komünü veya "yaygın Sicilya koyunu" olarak da bilinir.

Comisana koyunlarının bulunduğu güney sahili, Agrigento tepeleri, Caltanissetta eyaletleri ve Barbaresca koyununun yaygın olduğu Palermo eyaletinin güney kısmı dışında, Sicilya'nın büyük bir kısmında Pinzirita koyunları görülebilir. Leccese, Altamurana ve Zackel koyunları ile aynı koyun grubuna aittir. 

Pinzirita, İtalyan Ulusal Koyun Yetiştiricileri Birliği tarafından tutulan bir soy kütüğüne sahip on yedi yerli İtalyan koyun ırklarından biridir. 1983’te toplam 250.000 safkan Pinzirita olduğu tahmin edilmektedir; 2013 yılında ise soy kütüğüne kaydedilen sayı 17.482’dir.

Pinzirita Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Pinzirita koyunları, hoş bir görünüme sahip, orta büyüklükte koyunlardır.

• Süt, et ve yapağı için yetiştirilen dayanıklı ve verimli bir ırktır. Sicilya'nın iç kesimlerindeki verimsiz dağ otlaklarına ve maki bitki örtüsüne adapte olabilmektedir.

• Yapağı rengi genellikle beyazdır. Aynı şekilde yüzü de beyaz renktedir.

• Bacaklarında ve yüzünde kahverengi ve siyah lekeler bulunur.

• Erkekler boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur.

• Yetişkin hayvanların ortalama boyu 64 ile 75 cm arasındadır.

• Pinzirita koyunun süt verimi, tek yavru doğuran koyunda 100 günde ortalama 80 ± 25 litre ve birden fazla yavru doğuran koyunda için ise 180 günde yaklaşık 130 ± 30 litredir. Sütü %6.4 yağ ve % 5.0 protein içermektedir.

• Pinzirita kuzuları genellikle etsiz ve kemiksiz kesilir; 30 günlükken 7-8 kg ağırlığındadır.

• Pinzirita koçlarında yaklaşık 2,5 kg yapağı, koyunları ise yaklaşık 1,6 kg yapağı vardır. Ortalama kalitedeki yapağı, kilim ve şilte kullanımı için uygundur.

• Anavatanlarında başlıca süt üretimi için yetiştirilirler.

Olgun Bir Pinzirita Koyunu’nun Ağırlığı Ne Kadardır?


Olgun bir Pinzirita koçu 70 - 75 kg, olgun bir koyun ise 40 - 45 kg ağırlığındadır.Resim: Salvatore Bordnado - Italya, Giovani Cirasa - Italya
Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.