Rambouillet Koyunu


Rambouillet Koyunlarının Tarihçesi Nedir?

Rambouillet ırkı, bilinen en eski zamandan beri dünyanın en eski yapağı üreticileri olarak bilinen İspanya’nın ünlü Merinos sürülerinden köken alır. İspanya hükümeti, Merinos sürülerine karşı o kadar korumacıydı ki herhangi bir ihracatı yasaklanmıştı. Bu politika, 1786 yılında İspanya Kralı Fransa hükümetinden bir talepte bulunmasıyla ve özenle seçilen 359 tane koç ve koyunu yerli Fransız hayvanlarının gelişmesine yardım etmek için göndermesiyle değişti.

Rambouillet koyunları, hükümet kayıtlarına göre 1801 yılından beri üretildikleri Paris’in yakınındaki Rambouillet Çiftliğine gönderildi. Diğer Merinos koyunları, 18.yüzyılın son çeyreğinde Almanya’ya tanıtıldı ve Merinos koyunlarının ünü Avrupa boyunca yayıldığından dolayı Alman yetiştiriciler Rambouillet koçlarını kapsamlı bir şekilde kullandı.

1889 yılında, İngiltere’de Rambouillet derneği kuruldu.

Rambouillet damızlığı, Peppin Merinosu ve İmparator Merinos damızlıklarına rağmen Avustralya Merinos endüstrisinin gelişimi üzerinde de çok büyük bir etkiye sahiptir. Rambouillet ırkı, av çiftliklerinde boynuzları için yaban koyunu ve Siyah Karınlı Barbados ile melezlenen Amerikan Siyah Karınlı koyunu veya diğer adıyla Barbados’un geliştirilmesi içinde kullanıldı.

Rambouillet Koyunu’nun Özellikleri Nelerdir?


Rambouillet koyunları iri cüsseli hayvanlardır. Hem Rambouillet koçları hem de Rambouillet koyunları boynuzludur fakat Rambouillet koçları büyük kıvrımlı boynuzlara sahiptir.

Rambouillet ırkı hem et hem de yapağı üretimi için yetiştirilirler.

İç parazitlere ve hastalıklara karşı dirençlidirler.

Rambouilletler, çaba gerektirmeyen, otlayarak karnını duyuran hayvanlardır. Olgun Rambouillet koyun yapağısı %35-55 verimle 3.6 kilogram ile 8.1 kilogram ağırlığındadır.

Rambouillet ırkı çok güçlü ve dayanıklı hayvanlardır

  Neredeyse tüm iklimlere uyum sağlayabilirler.

   Rambouilletler mükemmel yapağı ve koyun etine yakın eti ile tanınmışlardır

   Yapağıları ,kıyafet üretiminde, zaman zaman ’Delaine Merino ‘ olarak bilinen yün atkı dokumasında çok değerlidir.

    Yapağıları 5-10 cm uzunluğunda ve yapağı lifi çapı 18.5-24.5 mikrondur

    Olgun Rambouillet Koyunların Kilosu Nedir?


    • Olgun Rambouillet koçları 115-135 kilogram aralığında 
    • Olgun koyunlar 90-120 kilogram aralığındadır.
    Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.