Reggiana Sığır Irkı


Reggiana Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Reggiana'nın cinsi, M.S. 4. yüzyılda Barbar nüfusu tarafından getirilen Kuzey İtalya'nın otokton bir cinsidir. Reggiana sığırları (orijinal olarak, İtalya'nın kuzeyinde büyük ölçüde dağılmış olan üç amaçlı bir sığır ırkıdır.) Tipik bir katı kırmızı kürk rengiyle tanınmaktadırlar .Bu cinsten yaklaşık 2500 inek şu anda sürü defterine kayıtlıdır.

Reggiana, neredeyse tamamen bu yerel genetik kaynağın sürdürülebilir korunmasının ana itici gücü olan mono-cins markalı Korumalı Menşe Tanımı Parmigiano-Reggiano peynirinin üretimine adanmış olsa bile, artık çift amaçlı bir cins olarak kabul edilmektedir.

Geçen yüzyılda daha az verimli; ancak daha rustik ve uzun ömürlü olan bu cins, kademeli olarak daha karlı ırklarla birleştirildi . Savaş sonrası yıllarda, sanayileşme ve daha fazla miktarda süt veren ineklerin piyasaya sürülmesi, bu cinsin neslinin tükenmesine neden oldu; ancak bir grup kararlı ve ileri görüşlü yetiştirici, inek sayısının sürekli artmasını teşvik eden bir değerli proje ile başladı.

Yetiştirme çiftlikleri esas olarak Reggio Emilia eyaletinde bulunmaktadır ve üretilen süt, Red Cows Parmigiano-Reggiano'ya dönüştürüldüğü Red Cows Consortium'un mandıra çiftliklerine teslim edilmektedir. Cins, 1873'te Viyana Fuarı'nda sunuldu. Soy kayıtları 1950'de başlandı ve cins standartları 1953'te yayınlandı.Yetiştiriciler birliği 1962'de resmen tanındı.

Reggiana Sığır Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?


• Cins, kırmızı buğday rengindedir.(iç kısımlarda ve alt uzuvlarda, göz kenarlarında az veya çok tonludur.) 

• Uzun gövde, sağlam bir bitki iskeleti ve oldukça uzun kafaya sahiptir.

• Reggiana ineklerinden elde edilen süt, yüksek kazein yüzdesi ve peynir mayası pıhtılaşması özelliklerinedeniyle özellikle peynir üretimi için çok uygundur. 

• İklim koşullarına iyi adapte olan bir ırktır. 

• Doğurganlık, uzun ömür ve dayanıklılık gibi fonksiyonel özellikleri yüksektir.

• Meme konformasyonu ve sağılabilirlik daha düşüktür.

Reggiana Sığır Irkının Verim Özellikleri?


• Reggiana Sığır Irkının Cidago Yüksekliği: Erkek:145-155 cm Dişi: 140-145 cm'dir.

• Reggiana Sığır Irkının Ortalama Canlı Ağırlığı: Erkek:900-1000 kg Dişi: 650-700 kg'dır. 

• Reggiana Sığır Irkının Ortalama Süüt Üretimi 5.600 kg'dır (% 3.4 protein;% 3.5 yağ).


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.