Rouge De L'ouest Koyunu


Rouge De L'ouest Koyunu'nun Tarihçesi Nedir?

Rouge De L'ouest koyun ırkı, soyu Fransa’ya dayanan koyun ırkıdır. Fransızca ‘’Batı’nın Kırmızısı’’ anlamına gelen ırkın adı, anavatanına, benzersiz pembemsi yüzüne ve bacaklarına atıfta bulunmaktadır.

Wensleydale ve Bluefaced Leicester ile yerel ırkların melezlenmesiyle, Fransa'nın Maine et Loire kentinde geliştirilmiştir.

Fransa’da 1968'de, Birleşik Krallık’ta ise 1986'da kayıtlanmıştır.

Rouge De L'ouest Koyunu'nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Vücutları geniştir. Boynuzları yoktur ve kaslı bir vücut yapısına sahiptirler. British Rouge besin zinciri için erken olgunlaşan kuzular yetişmesini sağlayan, üretken, verimli bir ırk olarak bilinir.

• Ünlü Camembert peyniri Rouge’un sütünden üretilmektedir.

• Bununla birlikte, Fransız yetiştiriciler üretkenliği korurken bir yandan da hayvanları daha kuvvetli yetiştirmeye odaklandılar. Bu özellikler, bir hayvanda nadiren aynı anda görülür.

• Rouge De L'ouest, Bleu du Maine ile aynı kökene sahiptir ancak kendine özgü pembe yüzü ve bacakları vardır. Başı kırmızımsı pembe renktedir. Yapağıları yoktur fakat kimisinde ince kahverengi veya beyazımsı tüyler bulunabilir.


• Geniş boynuzsuz bir alınları, aynı renkte düz kulakları vardır. Geniş bir ağzı, belirgin göz çukurları ve çarpıcı gözleri vardır.

• Omuzlar düzdür; göğüs kafesinden daha geniş değildir. Göğsü geniş ve derindir.

• Kuzulama yüzdesi ortalamanın oldukça üzerindedir. Sezon dışında üreme erken olgunluğunun bir göstergesidir. Bu sayede Rouge De L'ouest kuzuları bir yaşında yavrulayabilir.

• Rouge De L'ouest koyunu için ortalama yapağı miktarı 1,5 kg ila 2,0 kg, elyaf uzunluğu 4 cm ila 5 cm ve eğirme sayısı 58 ila 60 arasındadır.

Olgun Bir Rouge De L'ouest Koyununun Ağırlığı Ne Kadardır?


Ergin bir Rouge De L'ouest koçu 100 - 140 kg, ergin bir Rouge De L'ouest koyunu ise 70-100 kg’dır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.