Roussin Koyunu


Roussin Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Roussin de la Hague koyunlarının soyu, 18. yüzyıl civarına, Fransa'nın Normandiya bölgesine dayanmaktadır. Roussin koyunları, boyut ve biçimlerini artırmak amacıyla Dishley Leicester, Suffolk ve Southdown ırklarının melezlenmesiyle 1920'lerde geliştirilmiştir. Ortaya çıkan ırk, ilk olarak 1989'da İngiltere'ye ithal edilmiştir. Varlığı 18. yüzyıldan beri bilinmektedir; ancak resmi olarak tanınması 1982'yi bulmuştur.

Fransa'da Roussin koyunları, otla beslenirler ve 'de la Hague' bölgesinin okyanus iklimine kolayca adapte olabilirler.

Verimsiz topraklarda hayatlarını sürdürebilirler. Bakımları kolaydır, ayrıca doğurgan koyunlardır.

Roussin koyun ırkı, kuzularının sicile kaydolması için gerekli kriterleri karşılamasını sağlama amacıyla Fransa'da sıkı bir şekilde kontrol altındadır.

Roussin Koyunları’nın Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Yapağı beyazdır, yüzü ve bacakları ise kahverengidir. Orta büyüklükte bir koyundur. Özellikle kıyı bölgelerindeki sistemler olmak üzere birçok tarım sistemine uyum sağlayabilen çok işlevli bir ırktır.

• Keskin gözleri ve uzun dik kulakları vardır.

• Orta uzunluktaki beyaz yapağı başında veya bacaklarında bulunmaz. Boynuzsuz Roussin koçu ise, beyaz yapağı yerine kırmızımsı ve koyu kahverengi tonlarla kaplıdır.

• Safkan Roussin koyunlarının sütlerinin verimli olması kuzuların günde 240 ila 305 gram büyümesini sağlar.

• Anaç yapıları vardır; kuzularını çok iyi yetiştirirler. Doğum sırasında zorluk yaşamazlar. Erken olgunlaşan bir ırktır; dişilerin %61'i, 15 aylık olmadan önce doğum yapar.

• Roussin koyun ırkı, anavatanlarında oldukça bilinen bir ırktır. Dolgun, uzun bir karkas kuzu üreten verimli hayvanlardır. Karkaslarının ağırlığı yaklaşık 17 ila 18 kg’dır.


• Bu nitelikleri, melez dişilere de aktarılır. Bu da, Roussin koyununu soy ıslahı veya ticari yetiştirme için mükemmel bir seçim haline getirmektedir.

• Kuzulama yüzdeleri %200’dür.

• Sakin ve uysal bir mizaca sahip bu hayvanlar, genellikle 50'den az koyun içeren küçük sürüler halinde, Aralık sonu ile Şubat sonu arasındaki kuzulama zamanları hariç neredeyse her zaman açık havada yaşarlar.

• Kolay kuzulama yetenekleri sayesinde ticari koyun kuzularında kullanmak için tercih edilen ilk koçtur. Ayrıca erken sezon kuzu üretimi için 'mevsim dışı' yetiştirme avantajı da sağlarlar. Güçlü melez koyunlar, Roussin koçları kullanılarak yavrulamada oldukça başarılıdır.

• Günümüzde Fransa’da 7.000 ila 8.000 koyun bulunmaktadır. Cotentin Çiftlik Müzesi’nde (Ferme-musée du Cotentin) halka gösterilmektedirler.

Olgun Bir Roussin Koyunu’nun Ağırlığı Ne Kadardır?


Olgun bir Roussin koçu 100-125 kg, olgun bir Roussin koyunu 70-90 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.