Savannah (Savanna) Keçisi


Savannah keçisinin anavatanı Güney Afrika'dır. Ziyaretçiler bu cinsin ismini Savanna ve Savannah olmak üzere iki şekilde hecelenmiş olarak bulabilirler.

Savannah keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir?

SU Cilliers and Sons damızlık çiftliği 1957'de Northern Cape'de kuruldu. Lubbe Cilliers, karışık renkli yerli ırkları büyük beyaz bir teke ile yetiştirdi. Bunlardan, doğal seçilimin, arazinin elverişsiz koşullarında, yabani sürülerde çalışmasına izin vererek, dayanıklı, verimli et hayvanları geliştirdi. 1993 yılında, Savanna Goat Society, Güney Afrikalı yetiştiriciler tarafından kuruldu.

Canlı Savana keçileri, Cilliers çiftliğinden ABD'ye 1994 yılında Jurgen Schultz tarafından Boer keçileriyle ithal edildi. Florida'da karantinaya alındı ​​ve daha sonra 1995'te Schultz'un Texas çiftliğine taşındılar. Hayatta kalan sürü ve onların 32 baş yavruları, 1998'de esas olarak yenilikleri veya melezleme değerleriyle ilgilenen Boer çiftçilerine satıldı.

1999 ve 2001 yılları arasında Güney Afrikalı öncü yetiştiricilerden Kanada'ya yapılan iki embriyo ihracatı, Kuzey Carolina ve Kaliforniya'ya daha fazla canlı yavru ithal edilmesini sağladı. Önde gelen yetiştiriciler Koenie Kotzé ve Amie Scholtz, üç dolarla tohumlanan sekiz mamadan embriyoları Avustralya'ya ihraç etti ve ortaya çıkan yavrular 2010 yılında Gürcistan'a ithal edildi. Amerikalı öncüler, onları yerel ortama adapte ederek sürüleri geliştirmeye devam ediyor.

Koruma Durumu : FAO'ya göre yurtdışında nadir olmasına rağmen Güney Afrika'da risk altında değil . Seçim, akraba çiftleştirme ve melezleme kaçınılmaz olarak genetik kaynakların kaybına yol açar. Pretoria'daki korumacılar, çeşitliliği korumak ve yararlı yeni özellikler geliştirmek için koruma sürülerinin tutulmasını tavsiye ediyor. Keçiler, Güney Afrika'da yoksulluğun azaltılması için önemli bir kaynaktır.

Savannah keçisi ırk özellikleri nelerdir?


Savanna keçileri, doğal olarak sıcaklıkların ve yağışın büyük ölçüde değiştiği Güney Afrika dağına adapte edilmiştir.

Dikenli çalılar ve çalılarla beslenen, fakir çalılıklarda mükemmel ot yiyen keçiler ve tarayıcılardır. Doğurgandırlar ve erken olgunlaşırlar. Tüm yıl boyunca ürerler ve uzun üretken ömürleri vardır.

İyi annelerdir ve gençlerine karşı çok korumacıdırlar, soğuk havalarda ve sıcakta yavru keçi yetiştirmede uzmandırlar . Çoğu barajda , bazıları kör olan, ancak çoğu zaman emzirmeye engel olmayan ikiden fazla memeleri vardır. Çocuklarını doğumdan sonra hızla ayağa kalkar ve emzirirler.

Savannalar kene kaynaklı hastalıklara dayanıklıdır. Keçi kurtlarına, diğer parazitlere, kuraklığa ve ısıya toleranslıdır.

Savannah keçisi görünüm özellikleri nelerdir?


 • Savannah keçisinin yününün rengi beyaz fakat derisinin rengi siyahtır.
 • Savannah keçisi kalın derili ve kısa tüylü bir keçi türüdür.
 • Savannah keçisinin dişi bireyleri ve erkek bireyleri boynuzludurlar.
 • Savannah keçisinin başında siyah boynuzlar, oval sarkık kulaklar ve bir Roma burnu bulunur.
 • Savannah keçisi büyük başlı ve enli bir yüz yapısına sahiptir.
 • Savannah keçileri güçlü bir kemik ve kas yapısına sahiptir.
 • Savannah keçisi sağlam bir diş yapısına sahiptir. Sağlam diş yapısından dolayı yem bitkilerini ve taneli yemleri çok güzel parçalar ve sindirim için rumene gönderir.
 • Savannah keçileri uzun ömürlüdürler. Savannah keçilerinin erkek bireyleri sakallıdır.
 • Savannah keçilerinde döl verimi çok yüksektir. Genellikler ikiz ve üçüz yavru yaparlar.
 • Ergin Savannah keçisinin canlı ağırlığı dişi bireylerde 60-65 kg, erkek bireylerde ise 100-115 kg kadardır.
 • Savannah keçisinin cidago yüksekliği 48-62 cm arasındadır.

Savanna keçisi barınağı nasıl olmalıdır?

Savana keçileri dayanıklı ve uyumludur ve bir kez alıştıklarında, otlaklarında gece geçirmeyi tercih ederler. Ancak, sert havalarda bir barınak gerektirirler. Ilıman iklimlerde, savan keçileri, dolu toprak zemine ve temiz yatak takımlarına sahip sağlam, üç taraflı bir barınakta mükemmel bir şekilde mutlu olabilirler.KAYNAKÇA :
I. tavsiyeediyorum.com
II. backyardgoats.iamcountryside.com
III. boergoatprofitsguide.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.