Shropshire Koyunu


Shropshire Koyununun Tarihçesi Nedir ?

Shropshire koyun ırkı öncelikle eti için yetiştirilmektedir. Irk 19. yüzyılda; küçük, siyah yüzlü Long Mynd ve Morfe Common koyunlarını da içeren Shropshire ve North Staffordshire bölgelerindeki çeşitli yerel ırkların melezlenmesiyle geliştirilmiştir.

Shropshire Koyunu, İngiltere’de kayıtlanmış en eski safkan ırktır, ancak modası hiçbir zaman geçmemiştir, güçlü yönleri onları modern sürdürülebilir tarım uygulamaları için kesinlikle ideal kılmaktadır.

İngiltere’deki en eski birlik olduğu iddia edilen Shropshire Koyun Yetiştiricileri Birliği 1882'de kurulmuştur.

Irkın popülaritesinde hızlı bir artış yaşanmıştır. Shropshirelar, ilk olarak 1833'te Gloucester'daki Royal Show'da özel kısa yünlü koyunlar sınıfında sergilenmişlerdir. 1859 yılında ırk, Kraliyet Tarım Derneği'nin ödül sayfasında tanınmış ve bağımsız bir ırk olarak yer almıştır.

Tarihinin başlangıcından itibaren Shropshire Koyunu, Kuzey Amerika'ya ve kolonilere ihraç edilmiştir. Son yıllarda ırk, İngiltere’de çeşitli yetiştiricilerin merak unsuru olmanın yanı sıra; Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda ve İsviçre gibi ülkelerde yeni bir Avrupa profili de oluşturmuştur.

Shropshire Koyununun Karakteristik Özellikleri Nelerdir ?


• Shropshire koyunları orta büyüklüktedir, siyah bir yüze ve alnın üzerinden bacaklarına kadar inen yoğun beyaz yapağılı bir vücuda sahiptir.

• Başının yan tarafından çıkıntı yapan siyah kulakları, ırka atik bir görünüm, boynuz izlenimi vermektedir.

• Dişi Shropshire koyunları uysal ve verimli süt üreticileridir, aynı zamanda da ikiz kuzuları kolaylıkla yetiştiren iyi birer annedirler. Üretkendirler, % 160 ve üzeri kuzulama oranlarına ulaşabilmektedirler.

• Son derece dayanıklıdırlar ve uzun süre verim gösteren sürülerden oluşmaktadırlar. Birer mera ırkıdırlar, ancak yüksek yağış alan bölgelerde ve daha zorlu arazilerde de gelişme kabiliyetine sahiptirler.

• Ağaçlara zarar vermeden tarlalarda ve bahçelerde otlatılabildiklerinden, "ağaç dostu" bir ırk olarak anılmaktadırlar.

• Shropshire dişileri, besin zinciri için güçlü, yüksek kaliteli kuzular üretmek için erken kuzulayabilmektedirler.

• Shropshire kuzuları kuvvetlidir, hızlı büyürler ve lezzetli karkas eti üretebilmektedirler.

• Göğsün genişliği ve derinliği, boynun kuvveti ve oluşumu ile cesur- aktif hareketlerinden de anlaşıldığı üzere güçlü hayvanlardır.

• Shropshire yünlerinden, el örgüsü ve çeşitli diğer kullanımlara uygun yüksek kaliteli yapağı üretebilmektedir.

• Shropshire 2 ile 3 kg arasında ağır, yoğun yapağı üretmektedir; elyaf uzunluğu genel olarak 10 ile 15 cm arasındadır ve Shropshire yapağısı, Bradford Sayım Sistemine göre 54 ile 56 arasında bir kaliteye sahiptir.

Olgun Bir Shropshire Koyununun Ağırlığı Ne Kadardır ?

Olgun bir Shropshire koçu 120 kg, olgun bir Shropshire koyunu ise 80 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.