Swiss Grey Sığır Irkı


Swiss Grey Sığır Irkının Kökeni Neresidir?

Swiss Grey Sığırları, Doğu İsviçre’de yer alan Graubünden bölgesinden gelmiştir. Diğer isimleri; Rätisches Grauvieh (en çok kullanılan), Albula Vieh, Bündner Grauvieh, Oberengadiner Vieh, Davoser Bergvieh’dir. İtalya ve Avusturya menşeili Tyrol Grey Sığır Irkı’nın daha küçük bir formudur. Graubünden’a getirilen Tyrol Grey Sığırları ile oluşturulan Swiss Grey Sığırları oluşturulduğu ilk zamanlar üç amaçlı; et, süt ve taslak(görüntü) hayvan olarak kullanılmaktaydı.

Irk, 1920 yılı itibariyle daha üstün bir ırk olan Brown Swiss Sığır popülasyonu tarafından emilmiş ve yok edilmiştir. 1985 yılında cinsi yeniden oluşturmak için Avusturya’daki ‘ProSpecieRara’ isimli bir bitki ve hayvanları koruma derneği tarafından Swiss Grey Sığırlarının yayıldığı bölgeye Albula türü sığırlar getirilmiştir ve Swiss Grey Sığırları getirilen sığırlardan tekrar oluşturulmuştur. Swiss Grey Sığırları 2015 yılında yayınlanan rapora göre yayılım gösterdikleri bölgede ki nüfuslarının 2000 olduğu yazılmıştır. Cinsin koruma durumu, nesli tükenme tehlikesinde şeklinde görülmektedir.

Swiss Grey Sığır Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

  • Kürk rengi gümüşi gridir. Baş, surat, bacakların arka kısmı ve karın bölgesi vücuda göre daha koyu gri renktedir.
  • Tırnakları siyah ve serttir, bu yüzden sağlamdır.
  • Hem dişi bireyler hem de erkek bireyler boynuzludur.
  • Swiss Grey Sığırları sağlam ve dirençli bir vücuda sahiptir, dayanıklıdırlar.
  • Uzun ömürlüdür ve çift amaç (et ve süt) için kullanılır.
  • Yem içgüdüsü gelişmiştir ve yem dönüşümü vardır.
  • İneklerin sütünün kalitesi iyidir ve bu süt peynir, yoğurt ve tereyağı işlenmesi için yeterlidir.
  • Kolay buzağılar, meme kalitesi iyidir.


Swiss Grey Sığır Irkının  Verim Özellikleri Nelerdir?

  • Swiss Grey Sığırlarının daha öncesinde Tyrol Sığır ırkından geldiğini ve bu ırka göre daha küçük boyutlarda olduğunu söylemiştik, Swiss Grey Sığırları ile çok karşılaştırılan Brown Swiss Sığırları da bu sığırlardan biraz daha büyük boyutlarda görülmektedir. Swiss Grey Sığırlarının vücut ağırlıkları; ergin erkek bireylerin ağırlık aralığı 550-750 kilogram, ergin dişi bireylerin ağırlık aralığı ise 350-500 kilogramdır.
  • Swiss Grey Sığırlarının cidago yüksekliği ise; ergin erkek bireylerin cidago yükseklik aralığı 120-128 santimetre, ergin dişi bireylerin cidago yükseklik aralığı ise 119-126 santimetredir.

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.