Teeswater Koyunu

Teeswater Koyunun Tarihçesi Nedir?

Teeswater koyun ırkı adını, İngiltere'nin Durham şehrinin bir ilçesi olan Teesdale'den almıştır.  Teeswater koyun ırkı İngiltere’nin kuzeyindeki bu bölgede neredeyse 200 yıldan beri yetiştirilmektedir.

Teeswater ırkı 1804 yılında, Northumberland hanedanının dükü tarafından Tazmanya’ya gönderilmiştir. Kuzey İngilterede'ki tüm uzun yapağılı koyunlar gibi  18.yüzyılda Bakewells Hareketlerinden etkilenmişlerdir.

Teeswater ırkı 1920’lere kadar nadir bulunan bir ırktı. Yaşadığı ortamdan farklı ortamlarda yetiştirilemezdi;  fakat Teeswater’ın dikkat çekici melezleme nitelikleri sürekli geliştirilerek ileri seviyeye ulaşmıştır.

Teeswater ve melez Teeswater ırkına (Masham) neredeyse İngiltere'nin her yerinde rastlanılmaktadır. 1949 yılına gelindiğinde ,Teeswater koyunun yetiştirilmesini geliştirmek, yetiştiricileri cesaretlendirmek, bu ırkın saflığını sürdürebilmek ve özellikle bu ırkı diğer ırkların üstün koyunlarıyla melezleyerek Teeswater koçlarının üstünlüğünü kanıtlamak amacıyla Teeswater Koyunu Yetiştiriciler Birliği kurulmuştur.

Teeswater Koyununun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

  • İri cüsseli, genellikle kıl çapı kalın ve uzun yapağılı bir koyun ırkıdır.
  • Teeswater ırkı öncelikle et üretimi için yetiştirilir.
  • Teeswater’ın kulaklarının ve burnunun etrafında siyah lekeler bulunur. Yüzü beyaz veya çakır renge sahiptir.
  • Yapağısı kalın, uzun ve verimli bir koyun ırkıdır.  Kuzuları orta derecede dayanıklı ve orta derecede büyüklüktedir.
  • Kuzulama oranı %200 verim ile çok üreyen bir ırktır.
  • Tesswater ırkı uzun ömürlü bir ırktır. Koyunlar 10-12 yaşına kadar doğum yapabilir.
  • Karkası çok geniştir.  Kalın kaburgalı ve yüksek sağrılıdır.
  • Teeswater ırkının yapağısı diğer yapağılarla karıştırılabilmektedir.  Yapağısı, takım elbiselik kumaş ve triko üretimi amacıyla çok büyük talep görmektedir.
  • Yapağı iplikçik uzunluğu 20-30 cm, yapağı kilosu ise 4-8 kg arasındadır.

Olgun Teeswater Koyunlarının Kilosu Nedir?


Teeswater koçları 100-120 kg , olgun dişi koyunlar ise 80-90 kg aralığındadır.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Teeswater_sheep
web.archive.org
http://www.teeswater-sheep.co.uk/


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.