Telemark Sığır Irkı


Telemark Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Telemark sığırları Norveç kökenli eski bir sığır türüdür. 1856 gibi erken bir tarihte bir cins olarak standartlaştırılmış olan Telemark Norveç'in en eski sığır türüdür.

Telemark sığırları hem görünüm hem de tarih açısından benzersizdir. Telemark ırkı ayrıca Telemarkfe veya Telemark inek olarak da adlandırılır. Telemark sığırları aslında çift amaçlı hayvanlardır ve hem sütleri hem de etleri için kullanılır.

İlk resmi olarak Norveç'in Kviteseid kentinde sergilendi. Sonrasında yerel dağ ırklarıyla melezlemelerde uzun süre kullanıldılar. Bu süre zarfında cins, güney ve doğu Norveç'te iyice yerleşti. Norveç'in geleneksel sığır ırkları, esas olarak Telemark sığırlarının yüksek popülaritesi nedeniyle, sayılarda büyük bir düşüş yaşadı.

Bununla birlikte, cins 1980'lerde nadir hale geldi. Nadir ırkları korumak için bir takım çalışmalar yapıldı. 2006 yılına kadar, popülasyonlar biraz artarak yaklaşık 400 hayvana ulaştı ve şu anda toplam 81 sürüde tahmini 275 sığır kaldı. Telemark sığırları çoğunlukla güneydoğu Norveç'teki kendi bölgelerinde bulunur.


Telemark Sığır Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Telemark sığırları baştan kuyruğa kadar arkada beyaz bir şerit bulunan kırmızı benekli bir renk olan renklendirmeleriyle tanınırlar.
 • Telemark ineklerinin yüzünün büyük bir kısmı renklidir.
 • Göğüs, karın, meme, bacaklar ve kuyruk da beyaz renktedirler.
 • Telemark sığırları belirtildiği gibi, küçük ila orta büyüklüktedirler ve çok dayanıklı bir cinstir.
 • Küçük boyutları, engebeli arazide ve yoğun çalılık alanlarda otlatma arazisinin büyük bir bölümünü kullanmalarına yardımcı olur.
 • Çok dayanıklı ve güçlü bir hayvan olan Telemark sığır ırkı, özellikle hemen hemen tüm iklimlere ve dağlık bölgelere uyum sağlama yetenekleriyle bilinir.
 • Çok iyi otlanırlar ve çok çevik bir sığır ırkıdır.
 • Telemark sığırları, öncelikle bir sağım ırkıdır ve çok büyümezler.
 • Hem ineklerin hem de boğaların boynuzları vardır.
 • Telemark inekleri çift amaçlı hayvanlardır, hem süt hem de et üretimi için kullanılırlar.
 • Etleri mükemmel kalitededir ve yumuşaktır ve iyi mermerdir, İnekler ayrıca mükemmel süt verimine sahiptir ve sütleri son derece yüksek kalitededir. Bu nedenle ağırlıklı olarak peynir üretiminde kullanılmaktadır.

Telemark Sığır Irkının Canlı Ağırlığı?


Telemark inekleri küçük ve orta boy hayvanlardır ve genellikle 500 kg'dan fazla ağırlıkları yoktur.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.