Toggenburg Keçisi


Toggenburg keçisi insana yakın, sessiz, yumuşak huylu bir keçi ırkıdır.

Toggenburg keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir?

Bu cins, birçok diğer süt keçileri gibi İsviçre'den kaynaklanmaktadır. İsmini İsviçre'nin yaylalarındaki eşcinsel Toggenburg vadisinden almıştır. Toggenburg keçileri, dünyadaki en eski süt ırklarından biridir çünkü üreme kayıt defteri 1890'dan beri korunmaktadır!

Bu cins soğuk iklimlerde uzun süre yetiştirilmiştir, bu nedenle adaptif yetenekleri oldukça yüksektir.

Toggenburg keçisine diğer ülkeler ilgi duymuş,  kendi ülkelerinde yetiştirmek için aktif olarak ihraç etmeye başlamışlardır. Cins üzerinde İngiltere ve ABD'de bazı değişiklikler yapılmıştır. Sonuç olarak, cinsin, İngiliz toggenburg (İngiltere ve ABD'de yaygın), asil toggenburg (İsviçre'de ortak), Thüringen ormanı (Almanya'da yaygın) gibi çeşitler vardır. Çek kahvesinin Toggenburg ırkından elde edildiği bilinmektedir.

Toggenburg ayrıca, 20. yüzyılın başlarında, Birinci Dünya Savaşı'ndan önce Rusya'ya ithal edilerek Leningrad bölgesinin topraklarına girmiştir. Günümüzde Leningrad ve komşu bölgelerde Toggenburg'u andıran renk keçiler bulunabilmektedir.

Toggenburg keçisinin ırk özellikleri nelerdir?

  • İnsana yakın, sessiz, yumuşak huylu bir keçi ırkıdır.
  • Dağlık kesimlerde yetiştirilebilen soğuk iklimlere uyum sağlamış süt keçilerdendir.
  • Toggenburg keçi ırklarında mükemmel bir annelik içgüdüsü vardır. Erken gelişen bir yapıya sahiptirler.
  • 7 – 8 aylık bir zamanda olgunlaşmaktadırlar. Ancak uzmanlar bir yaşına girince teke katımını önermektedirler.

Toggenburg keçisinin görünüm özellikleri nelerdir?

Dünya keçi ırkları arasında, orta boy keçi ırkları olarak gösterilmektedir. Toggenburg keçisi vücudu koyu kahve renkten açık kahverengi arası tonlardadır. Bu yetiştirildiği yere göre açılır veya koyulaşır.

Vücuttaki kıllar ipeksi bir görünüm sergiler. Erkek keçi kılları dişilere göre biraz uzundur. Kulaklar dik ve ileriye doğru yönelmiştir. Kulaklar, ayaklar ve kuyruk altı beyaz kıllarla kaplıdır.

Yüzde göz üzerinden başlayarak yüzün iki yanından ağız hizasına kadar beyaz iki şerit kıllarla kaplıdır. Boynuzlu ve boynuzsuz olabilir. Bazılarında çene altında sakal belirgin şekilde oluşmaktadır.

Meme yapıları, süt keçisi özelliğini taşıdığını gösterir yapıya sahiptir.

Dünya keçi ırkları içerisinde orta boy süt keçisi olarak bilinen Toggenburg keçisi ülkemizde henüz yaygın olarak yetiştirilmediği bilinmektedir. Ancak son yıllarda keçi sütü ihtiyacı ve keçi süt verimi arttırılması ile ilgili olarak gündeme gelebilir. Dağlık bölgelerde yetiştirilmeye uygun ve soğuk iklim koşullarına dayanıklı, Toggenburg keçisi, süt keçisi yetiştiricilerinin ilgisini çekebilir.

Toggenburg keçisinin verim özellikleri nelerdir?


ErkekDişi
Canlı ağırlık70 kg50 kg
Laktasyon süresi
ort. 257 gün
Günlük süt verimi
ort. 2.5 lt
Sütteki yağ oranı
%3
Olgunlaşma7-8 aylık7-8 aylıkKAYNAKÇA :
I. hayvanbilgisi.com
II. tavsiyeediyorum.com
III. saanen.gen.tr
IV. tr.punchalo.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.