Valais Blackneck keçisi


Valais Blackneck keçileri çok aktif ve dayanıklı hayvanlardır. Cins, İtalya'nın Verbania ve Vercelli (Piedmont) eyaletlerinin dağlık bölgelerinde yetiştirilmektedir. Valais Blackneck keçisi, Fransızca gibi birçok başka isimle de bilinir: Chèvre des Glaciers , Col Noir du Valais veya Race de Viège ; Almanca: Gletschergeiss veya Walliser Schwarzhalsziege ; ve İtalyanca: Vallesana veya Vallese .

Valais Blackneck keçisi nereden ve ne zaman gelmiştir?

Cins, aslında güney İsviçre'deki Valais kantonundan ve kuzey İtalya'nın komşu bölgelerinden geliyor. En fazla sayıda Valais Blackneck keçisi Visp (Viège) bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca Avusturya ve Almanya'da mütevazı sayılarda mevcuttur. Valais Blackneck keçisi, İtalya'nın Verbania ve Vercelli illerinde yetiştirilmektedir. Ayrıca , İtalya ulusal koyun ve keçi yetiştiricileri birliği Associazione Nazionale della Pastorizia tarafından bir sürü kitabının tutulduğu, sınırlı dağılıma sahip kırk üç otokton İtalyan keçi ırkından biridir .

Valais Blackneck keçisinin toplam sayısı 2013 sonunda İsviçre'de 3000-3400, İtalya'da ise 191 veya 446 idi. Almanya 2012 yılında 429 keçi ve Avusturya 100-300 bildirmiştir. Şu anda cins hem et hem de süt üretimi için kullanılmaktadır.

Valais Blackneck keçisi ırk özellikleri nelerdir?


Mermiler oldukça iyi süt üreticileri. Ve ortalama olarak, bir dişi geyik 210 günlük bir laktasyon döneminde yaklaşık 500 kg süt üretebilir. Cins, et üretimi için de çok iyidir. Valais Blackneck keçisinin karkası oldukça zayıftır ve kas yapısı orta derecede kalındır.

Valais Blackneck keçisi çok amaçlı bir keçi türüdür. Esas olarak süt keçisi olarak yetiştirilir ve ayrıca et üretimi için iyidir. Cins, bitki örtüsü yönetimi için de iyidir.

Valais Blackneck keçisi görünüm özellikleri nelerdir?

Valais Blackneck keçisinin gururlu bir muhteşem duruşu vardır, uyanıktır ve boğa gövdeli, orta uzunlukta bacakları ve tam uzunlukta bir ceketi vardır.

Renkler:
Siyah ve beyaz, Erkek ve dişi keçilerde kürk rengi farkı yoktur.
Siyah ve beyaz, Erkek ve dişi keçilerde kürk rengi farkı yoktur.
 Keçi:
DişiTeke
Irk Ağırlığı:
55 kg75 kg
 Irk Yüksekliği:
75 cm omuzlarında.
85 cm omuzlarında.
Saç:
Uzun kalın saç
Uzun kalın saç
Kulaklar:
Borulu ve baştan dik durma
 Borulu ve baştan dik durma 
Boynuzlar:
 Uzunlar ve Lir şeklindedirler
 Uzunlar ve Lir şeklindedirler
Olgunlaştığı yaş:5-15 ay
3 ila 15 ay 
Ergenlik Yaşı:
 4 ila 10 ay
4 ila 9 ay 
Üreme Yaşı:
18 ay
1 yıl

Yetiştirme ve sağım bilgileri nelerdir?

Yılda sadece bir kez ve genellikle her yılın ilkbahar aylarında çiftleşirler. 

Üreme Dönemi / döngüsü: 
Genellikle 12 ila 36 saat Ortalama 21 gün / 18 ila 24 gün sürer.
Gebelik süresi:
Genellikle yaklaşık 148 ila 155 gün, ancak çoğu 150 gündür.
Çocuklar:
1 ila 4 çocuk
Emzirme Dönemi:
 Genellikle yaklaşık 250 ila 284 gün. En yaygın 284 gündür.
Süt Kalitesi:
Sezon başına yaklaşık 500 kg süt üreteceklerdir.
Sağım Seviyesi:
Sağmak çok zor değildir.KAYNAKÇA :
I. spoiltpups.com
II. learnnaturalfarming.com
III. www.roysfarm.com
IV. domesticanimalbreeds.com

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.