Wagyu Sığır Irkı


Wagyu Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Wagyu sığırının anavatanı Japonya'dır. Bu ırk öncelikle pirinç tarlalarında işçi öküzü olarak yetiştirilmiştir. 1635 - 1838 yıllarına kadar Japonya'da 4 bacaklı hayvan eti yenmesi yasaktı. Bu durum sayesinde ırk safkanlığını korumuştur.

5 tip Wagyu sığır bulunmaktadır:

 • Japon Siyah
 • Kahverengi Japon
 • Japon Polet
 • Japon Shorthorn 
 • Kumamoto Kırmızısı

Wagyu'nun ne anlama geldiğine değinecek olursak:  Wa=japonca , gyu= inek demektir. Wagyu tipleri Tajima, Hida, Tottori, Shimane, Kochi ve Kumomoto diye de bilinir.

Dünyada şu an toplam 28.8 milyon Wagyu sığırı bulunmaktadır. Bunların 100 bin adeti Avustralya'dadır.

Bu ırkın sperm ve embriyoları 1990 - 1991 yıllarında Avustralya'ya,  1993 yılında ise ABD'ye götürülmüştür. Bu ırk, Japonya'nın en büyük genetik hazinesi olarak kabul görmüş ve zamanla Japon hükümeti bu ırkın dış ülkelere götürülmesini yasaklamıştır. Günümüzde Japonya'dan sonra Avustralya Wagyu sığırının en büyük ırk birliğine sahiptir.

Bu ırk Yeni Zelanda, Kanada, Şili, Tayvan, Çin, Honkong, Singapur, Endonezya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Danimarka'da da yetiştirilmektedir.

Wagyu Sığır Irkının Karakteristlik Özellikleri Nelerdir?

Wagyu sığırının en karakteristik özelliği, etindeki mükemmel mermerleşme oranı ve karkas yağ miktarının yüksek oluşudur. (Mermerleşme kaslar arasına yağın homojen biçimde dağılmasını ifade eder.) Wagyu sığırlarının genetik çeşitliliğini araştırmak amacıyla yapılan bir çalışmada mermerleşmenin kalıtım derecesi 0,56 olarak saptanmıştır.  Wagyu eti, yağlı olmasına rağmen içerdiği doymamış yağ asitlerinin, doymuş yağ asitlerine göre fazla olması sebebiyle insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Etin tekstürü çok iyidir. Pişirildiğinde ağırlık kaybı ve dilimlemeye karşı gösterdiği mukavemet çok azdır. Diğer ırklar ile karşılaştırıldığında Wagyu etinin erime noktasının düşük olması (25ºC),  bileşimindeki yağın ağızda hızla eriyerek geriye spesifik bir tat bırakmasını sağlar.

Wagyu Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?


 • Canlı ağırlık: Erkek: 900 - 950 kg ; Dişi: 550 - 600 kg
 • Canlı ağırlık: 240 - 350 kg/9-13 ay
 • Canlı ağırlık: 630 kg/18-19 ay
 • Buzağı doğum ağırlığı: 30 - 40 kg Et yağ oranı: %35


Wagyu Sığır Irkının Görünüm Özellikleri Nelerdir?

 • Rengi siyahtır.
 • Kolay doğum özelliği gösterir.
 • Erkek ve dişileri boynuzludur.
 • Etindeki mermerleşme çok iyidir. Yüksek döl verim özelliğine sahiptir.
 • Melezlemeye çok uygundur.
 • Angus ırkı ile oluşan melezlerden F2'leri safkan sayılabilir.


Wagyu Sığır Irkının Et Özellikleri Nelerdir?


Wagyu, etinin mermerleşme oranının iyi derecede olması, lezzeti, yağ içeriği ve kendine has aroması ile öne çıkan Japonya yerli sığır ırklarındandır. Son yıllarda dünya çapında tanınırlığının artması dolayısıyla ırk hakkında çok sayıda çalışma yapılmıştır. Etin tekstürü iyi, dilimlenmeye karşı gösterdiği direnç düşüktür. Bileşimindeki doymamış yağ asidi oranı, doymuş yağ asidi oranına göre yüksektir. Oleik asit içeriği fazla ve erime noktası diğer etlere nazaran düşüktür. Mermerleşmenin kalıtım derecesinin yüksek olması sebebiyle çeşitli seleksiyon ve melezleme çalışmaları sonucunda bu özelliğin genetik olarak diğer ırklara aktarılması ile ilgili yeni çalışmalar yapılması et kalitesinin arttırılması adına faydalı olacaktır.Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.