Wensleydale Koyunu


Wensleydale Koyunu'nun Tarihçesi Nedir?

Wensleydale koyun ırkı, İngiliz bir yerli koyun ırkıdır; nadir bir ırk olarak görülmektedir. Adını, on dokuzuncu yüzyılın başlarında 'Bluecap' adlı bir Dishley Leicester koçunun melezlenmesiyle yetiştirildiği, İngiltere'nin kuzeyindeki Kuzey Yorkshire'ın Wensleydale bölgesinden almaktadır.

İlk ata ırk 1839'da doğmuştur ve Wensleydale Longwool Koyun Yetiştiricileri Birliği 1890'da kurulmuştur.

Wensleydale ırkı, Blue-faced Leicester'ın gelişimine katkıda bulunmuştur.

Nesli tükenmekte olan bir ırktır ve Nadir Irklar Hayatta Kalma Vakfı tarafından "risk altında" olarak sınıflandırılmıştır.

Bugün, ırkın varlığı İngiltere’de yaygın olmakla birlikte Avrupa'ya kadar da uzanmaktadır.

Wensleydale Koyunu'nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Wensleydale iri yapılı, uzun yapağılı bir koyundur.

• Wensleydale; yüksek kaliteli, beyaz yapağı altında neredeyse ayırt edilemeyen mavi bir kafaya, kulaklara ve bacaklara sahiptir. Kulakları, hafif uzun ve dik yapıdadır.

• Siyah Wensleydaleler için ırk kayıtlarında, simsiyahtan gümüşe kadar değişen renklerde ayrı bir bölüm mevcuttur.

• Doğal olarak boynuzsuzdurlar ve başlarının üzerinde genellikle kırpılmayan (estetik amaçlı) uzun yapağı tutamları bulunmaktadır.

• Bu ırkın yapağısı, dünyadaki en iyi parlak uzun yapağı olarak kabul edilmektedir. Safkan bir koyunun yapağısı ince ve zariftir; uç kısımlarda kıvrılmakta ya da eğim kazanmaktadır. Bu özellikler, genetik olarak melez kuzulara aktarılmaktadır ve Wensleydale koçunu, yapağı geliştirme açısından belki de dünyanın önde gelen ata ırkı haline getirmiştir.

• Yapağılarının mikron sayısı 33-35 arasında, elyaf uzunluğu 20-30 cm arasında, ilk kırkım yapağısının ağırlığı ise 5-9 kg arasındadır.

• Wensleydale yapağısı, gelişmiş verimliliği nedeniyle sıkça kullanılmaktadır; el örgü ipliği, triko ve giysi kumaşlarında, bazen de döşemelik kumaşların üretiminde kullanılmaktadır. Benzerliğinden dolayı düzenli olarak tiftikle harmanlanarak kullanılmaktadır.


• Koçlar genellikle, yüksek kaliteli yapağıları için yetiştirilmektedir ve pazar tarafından talep edilen kuzular üretmek üzere diğer ırklarla melezlemede kullanılmaktadır.

• Geniş, düz sırtı ve arka kısımdaki ağır kaslarıyla şekillenmiş atik bir vücut yapısına sahiptir.

• Dişi melezler üretkendir, bol sağım yaparlar, dayanıklıdırlar; doğal koşullar altında yetiştirildiklerinde fazla yağ depolamadan daha yüksek ağırlıkta, kaliteli karkaslar üretebilmektedirler.

• Wensleydale,% 250'ye varan bir kuzulama oranına ulaşabilmektedir. % 175 - %200 daha olağan bir orandır. Kuzular iri yapıdadır ve genellikle ikizler 6 kg’a ulaşabilmektedir, tek bir kuzunun 8 kg’a ulaştığı da görülmüştür. Genellikle kuzulama kolaydır; ancak özellikle iri kuzular zorluklara neden olabilmektedir.

Olgun Bir Wensleydale Koyununun Ağırlığı Ne Kadardır?


Wensleydale koçları yaklaşık olarak 135 kg ve Wensleydale koyunları yaklaşık olarak 100-110 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.