Whitebred Shorthorn Sığır Irkı


Whitebred Shorthorn Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Whitebred Shorthorns'un (genellikle "White Shorthorn" olarak anılır) geçmişi kesin olarak bilinmemektedir. Hakkında bilinen, Kuzeybatı İngiltere ve Güneybatı İskoçya'da ortaya çıktığı ve 100 yıl önce Birleşik Krallık'ın sınır ilçelerinde ilgi gördüğüdür.

Cinsin ilk öncülerinden ve kurucularından; Cumberland'den Bay Andrew Park ile birlikte 19. yüzyılın sonlarında Newcastleton'da Mavi-Gri süt buzağıları satan Larriston'dan Bay David Hall idi. Bu iki yetiştirici,  hızlı olgunlaşan Mavi-Gri sığırlarının etinin oldukça değerli olduğunu keşfetmişlerdir.

Bu popüler Mavi-Gri sığırlar, çoğu Cumberland'dan gelen, dayanıklı Galloway ineğinin Whitebred Shorthorn boğası ile melezlenmesinin ürünüdür. Whitebred Shorthorn, Beef Shorthorn veya Dairy Shorthorn'dan tamamen ayrı bir cins olan nadir bir cins olarak kabul edilir.

Öncelikle herhangi bir dişi cinsle çiftleşmek için bir melez boğa yetiştirilir. Esas olarak Highland, Galloway ile ünlü Bluegrey'i ( Mavi-Gri) üretmek amacıyla İngiliz ikliminin cılız otlaklarında bir Cross Highlander yetiştirir. Whitebred Shorthorn'un yetiştirilmesi, 1961'de Whitebred Shorthorn Derneği kurulana kadar devam etmiştir.

Günümüzde diğer kıta sığır eti ırklarına göre Whitebred Shorthorn sayılarının  çarpıcı bir şekilde azaldığı ve en nadir sığır türlerinden biri olduğu söylenebilir.

Whitebred Shorthorn Sığır Irkının Özellikleri Nelerdir?


• Whitebred Shorthorn, beyaz renkli olup dış kısmı yumuşak tüylüdür ve kalın derilidir.
• Tüm Beef Shorthorn ve Dairy Shorthorn türlerinden tamamen farklıdırlar.
• Baş orta uzunlukta, geniş ağızlı ve cesur parlak gözlere sahiptir.
• Hem çerçeve hem de konformasyon olarak orta büyüklüktedirler; geniş ağızlı, düz üst çizgileri, iğneleri geniş, derin etli gövdeleri vardır.
• Hayvanlar orta büyüklüktedir; inekler yaklaşık 550-600 kg ve boğalar 800-900 kg'dır.
• Bacakları ve ayakları sağlam bir ırktır.
• İneklerin sağım özellikleri iyidir; meme orta büyüklükte meme başları ile kompakttır.
•  Bol süt üretebilme kabiliyetine sahiptir.

Whitebred Shorthorn Sığır Irkının İstatistik Özellikleri

• Uysaldırlar ve kolayca yönetilirler, özellikle damızlık dişilerin idare edilmesi kolaydır.
•  Doğurgan bir ırktır ve uzun süre doğurganlıklarını sürdürürler. 
• Yüksek süt verip sağımı özelliği iyidir.
• Sakin mizaca sahiptir.

Whitebred Shorthorn Sığır Irkının Canlı Ağırlığı Kaçtır?


Whitebred Shorthorn Sığır Irkı orta büyüklüktedir; inekler yaklaşık 550-600 kg ve boğalar 800-900 kg'dır.


Kullanımları

Whitebred Shorthorn boğaları, İngiltere'nin yüksek kesimlerinde hayatta kalmaya yetecek kadar dayanıklı, yüksek kaliteli, emziren inekleri üretmek için sıklıkla kullanılır. Mavi-Gri (Whitebred Shorthorn x Galloway) en iyi bilinen haç olmasına rağmen, Whitebred Shorthorn x Highland giderek daha popüler hale gelmektedir. Whitebred Shorthorn, yüksek arazi yönetimi için iyi bir seçimdir ve ek yemleme için çok az şey gerektirir. Diğer bir  avantajı, sahip oldukları beyaz rengin  sığırların kolayca görülmesini sağlamasıdır.

Whitebred Shorthorn Hakkında Bunu Biliyor musunuz?


Whitebred Shorthorn'un en iyi bilinen kullanımı Mavi -Grilerin üretilmesidir. Mavi-Griler, bir Whitebred Shorthorn ve bir Galloway arasındaki bir F1 (birinci nesil) melezidir. Hibrit canlılığı nedeniyle, bu F1 melezlemesi çok iyi sonuç verir, ancak melezin iyi çalışması için her iki cinsin de ayrı ayrı bakımı gerekir.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.