Wiltshire Horn Koyunu


Wiltshire Horn Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Wiltshire Horn koyun ırkı, soyu aslen İngiltere'nin güneyindeki Wiltshire'a dayanan evcil bir koyun ırkıdır. Wiltshire Horn'un, İngiltere'nin Roma işgali sırasında getirilen koyunlardan geldiği düşünülmektedir.

Bazen yanlış bir şekilde kıl koyunu olarak tanımlanırlar, ancak aslında yapağı dökebilme kabiliyetine sahip yapağı koyunlardır. (genellikle bunu her yıl ilkbaharda yaparlar) Wiltshire Horn koyun ırkı, her yıl yapağısını bu şekilde döken tek ırktır.

Wiltshire Horn ırkı, et üretimi için önemlidir. Günümüzde Wiltshire Horn ırkı, kesme maliyetini sıfıra düşürdüğü için popüler hale gelmiştir ki bu da çobanlar için bir avantajdır. Yapağının dökülmesi, aynı zamanda İngiltere'den Avustralya ve Karayipler gibi sıcak bölgelere ihraç edildiği anlamına gelmektedir. 1900'lerin başında Wiltshire Horn koyunu neredeyse tükenmiştir.

1923'te, ırkı kurtarmak için Wiltshire Horn Irkı Birliği (Wiltshire Horn Breed Society) kurulmuştur.


İkinci dünya savaşından bu yana, özellikle denizaşırı ve daha sıcak iklime sahip ülkelerden Wiltshire Horn'a büyük ilgi olmuştur. Wiltshires ırkı, ilk olarak Kenya, Gold Coast, Batı Hint Adaları, Bahamalar ve Zimbabve'ye gönderilmiştir. 60'lı yıllarda Venezuela, Arjantin, Sri Lanka, Gana ve Basra Körfezi'ne, son zamanlarda ise Portekiz, Kanada, ABD ve Fransa'ya da başka sevkiyatlar yapılmıştır.

Talep esas olarak yerel cinslerle melezlemek için koçlara yöneliktir. Bazı ülkelerdeyse koç yetiştiriciliği için küçük safkan sürüler oluşturulmuştur.

Wiltshire Horn; Katahdin, Wiltipoll, Easycare, Hampshire ve Southdown ırklarının atasıdır.

Wiltshire Horn Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


 Geniş, uzun bacaklı bir ırk olan Wiltshire Horn'un beyaz bir yüzü ve bacakları vardır. Bazen siyah benekleri de olur.

 Sahip olduğu az miktarda yapağı, her yaz doğal olarak dökülür. Her iki cinsiyet de boynuzludur, koç boynuzları olgunlaşana kadar her yıl eğim kazanır.

 Wiltshire Horn koyunları oldukça popülerdir. Bunun sebeplerinden bazıları bakımının kolay olması, geniş vücutları, annelikte sütlerinin bol olması ve ayrıca iç ve dış kuzulamaya uygun olmalarıdır. Hem safkan hem de melez kuzular doğumda oldukça güçlülerdir. Fazla kilo almadan büyüyen otları tüketirler.

Olgun Bir Wiltshire Horn Koyunu’nun Ağırlığı Ne Kadardır?


Olgun bir Wiltshire Horn koçu yaklaşık 120 kg, olgun bir koyun ise 70 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.