Zebu Sığır Irkı


Zebu Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Zebu sığırları Güneybatı Asya'da doğmuştur ve torunları kambur değildir, üç tür Hint sığırından evrimleşmiştir. Guzerat, Nelore ve Gir, Zebu yetiştiriciliği üzerinde en fazla etkiye sahipti. Zebu sığırları hörgüçlüdür ve Bos primigenius sığır türlerine aittir. Erken bir tarihte Afrika'ya götürüldü ve son 100 yıl içinde Brezilya ve ABD'ye ihraç edildi.

USDA'nın izniyle Bu cinsin küçük gruplarının, 17. ve 18. Yüzyıllarda Brezilya sığırlarıyla geçtikleri Brezilya'ya götürülmesiyle başladı. Bu ithalatlar, büyükbaş hayvan yetiştiricilerine olan ilgiyi yavaşça artırarak ithalatların sayısını artırdı. 1890'dan 1921'e kadar 5000'den fazla Zebu sığırı Hindistan'dan Brezilya'ya ihraç edildi, daha sonra 9 yıl boyunca Hindistan sığırlarının ithalatının yasaklandığı bir Sığır Vebası salgını meydana geldi.

Bu süre zarfında, bu sığırların melezlemesi devam etti, saf yetiştirilmiş Hint sığırlarından emin olmayan Brezilyalı çiftçiler, büyük kulaklar, gevşek deri, bir kamburun varlığı gibi özellikleri saflığın bir göstergesi olarak kullandılar ve her ikisi de Gir'e ortaktı. ve Nelore değil Guzerat. Bu melez ırk, Minas Gerais eyaletindeki Uberaba bölgesinde geliştirildiği için orijinal olarak Indu-Uberaba olarak adlandırıldı, ancak daha sonra Indu-Brezilya olarak değiştirildi. Sığır vebası yavaş yavaş ortadan kaldırıldı ve ithalata yeniden başlandı ve Gir, Guzerat ve Nelore'nin yeni ithalatı, Zebu ırkının saf soylarını oluşturmak için kullanıldı.

Dünyanın en eski evcilleştirilmiş sığırları oldukları düşünülmektedir. Zebu adı günümüzde o sığır cinsi için doğrudan bir isim olarak kullanılabilir, ancak aynı zamanda Brahman, Gir, Guzera ve Nelore gibi ırklar için genel bir isim olarak da kullanılmaktadır. Sanga ve Canchim gibi Zebu kullanılarak melezleme ve seleksiyon yoluyla birçok başka cins yaratılmıştır.

Zebu Sığır Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

  • Canlı ağırlık; Erkek: 1000-1200 kg, Dişi: 500-800 kg
  • Cüce Tipi Canlı Ağırlık; Erkek: 300-400, Dişi: 200-300
  • Buzağı doğum ağırlığı ortalama 14 kg, Cüce Tipi buzağı doğum ağırlığı ise 12 kg’dır.

Zebu Sığır Irkının Karekteristik Özellikleri Nelerdir?

Zebu sığırları genellikle kırmızı veya gri renklidir, boynuzludur, derisi gevşek, kulakları büyüktür ve omuzlarının üzerinde bir kamburluğu vardır. Bu cins süt, et ve taslak hayvanlar olarak kullanılmaktadır. Hindistan'da kutsaldırlar ve yalnızca fıçı ve süt için kullanılırlar. Brezilya ve diğer et üreten ülkelerde, subtropikal ortamlarda Avrupa ırklarından daha iyi başa çıkabildikleri için büyük ölçüde sığır etleri için üretilirler.

Sıcağı regüle eden ter bezleri ve gerdanı vardır. Zor tabiat koşullarında dayanıklı ve zahmetsiz bir bakımı vardır. Zebu sığırı sürüsüne bağlı bir ırktır.

Zebu Sığır Irkının İstatiki Özellikleri Nelerdir?

  •  Isıya dayanıklı 
  • Parazit ve hastalık direnci yüksek
  • Süt, Et ve Fıçı dağıtım 
  • Bugün Zebu, 155 milyon kafa ile dünyanın en büyük ticari sürüsüne sahip olan Hindistan ve Brezilya başta olmak üzere tüm kıtalarda bulunmaktadır.
  • Hindistan'da 270 milyondan fazla Zebu ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 2 milyondan fazla Zebu var.

Zebu Sığır Irkı Neden Kutsaldır?


Bilindiği üzere Hindular için inekler kutsaldır ve Hindistan’da en yoğun olan sığır ırkıdır zebu. Bir hinduya sormuşlar neden inek? Cevabı şöyle olmuş: “Yonca, bir bebek doğar da annesi ölürse, o bebeği sadece inek sütü ile hayatta tutabilirsin. İnek sütü, bir bebeğin hayatını kurtarır. Dahası, bir insanın hayatta kalabilmesi için hem sütü, hem eti, hem tezeği, hem idrarı ezeldir. Sütünden yoğurt, peynir de yaparsın. Tezeğinden yakacak. İdrarını da türlü tedavilerde şifa olarak kullanabilirsin. İneği kesip öldürmek ve sadece etinden faydalanmak yerine kutsal görüp yaşatmak, hayatın devamını sağlamak demektir. İnek ondan kutsaldır bizde. Hayattır inek.”Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.