Żubroń Sığır Irkı


Żubroń Sığır Irkının Kökeni Neresidir ve Nereden Gelmiştir?

Zubron, Polonya'da ilk olarak 1847'de Leopold Walicki tarafından üretilmiştir; ancak bazıları daha erken bir zamanda da ortaya çıkmış olabilir. Zubron, evcil sığır ve Avrupa bizonunun melezidir. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra çeşitli bilim adamları zubronu evcil sığırların yerini alabilecek bir ırk olarak görmüşlerdir.

Zubron'un diğer ırklara göre daha dayanıklı ve hastalığa daha az duyarlı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayruca çiftlik altyapısı olmayan marjinal otlak arazisinde ve dev eyalet tarım çiftliklerinde minimum düzeyde hayvancılıkla yetiştirilebilir.

Zubron adı, 1969'da düzenlenen bir yarışma sırasında Polonya'nın haftalık dergisine gönderilen yüzlerce teklif arasından resmi olarak seçilmiştir. 1958'den itibaren Zubron sürüleri üzerindeki çalışmalar, Polonya Bilimler Akademisi tarafından, özellikle Bialowieza ve Mlodzikowo'da olmak üzere çeşitli laboratuvarlarda sürdürülmüştür. Deneylerin ilk 16 yılında, Zubron bir anneden doğan ilk Zubron olan Filon da dahil olmak üzere toplam 71 hayvan doğmuştur. (6 Ağustos 1960) Hayvanın sığırlara karşı dayanıklı ve ucuz bir alternatif olması amaçlanmıştır.

Cinsle ilgili bu deney sonuçların tatmin edici olmadığı 1980'lere kadar devam ederken, vahşi bilge popülasyonların genlerinin kontaminasyonu nedeniyle geleceğine yönelik korkular da vardı. 2007'de Polonya'da Zubron'un deneylerinin ve yetiştiriciliğinin devam ettiğinin sinyalini vermiştir.

Żubroń Sığır Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?

• Genellikle kahverengidirler; ancak bizonun hangi cinsle melezlendiğine bağlıdır. Bir melezin ortaya çıkan yavruları, her zaman kahverengi renkte olmalarına rağmen, Wisent veya sığır ırkından sonra daha fazlasını alma eğilimindedir.

• Sağlam bir vücut yapısına sahiptirler.

• Yukarı doğru kıvrımlı boynuzlara sahiptirler.

• Neredeyse her türlü hava koşuluna tahammül edebilirler ve hastalıklara son derece dayanıklıdırlar.

• Güçlüdürler ve sert hava koşullarına toleranslıdırlar.

• İyi birer yem dönüştürücülerdir.  Yüksek oranda kilo alırlar.

• Zubron sadece dayanıklı bir ırk olmakla kalmayıp aynı zamanda az altyapı, marjinal otlatma alanları ve hayvancılık uygulamaları ile başarılı bir şekilde yetiştirilebilir.

• Erkekler ilk nesilde kısırdır. Dişiler doğurgandır.

• İlk melez buzağılar sezaryen ile doğmak zorundadır; çünkü başarılı bir şekilde tam vadeye taşınsalar da doğum gerçekleşmesi çok güçtür.

Żubroń Sığır Irkının Canlı Ağırlığı Ne Kadardır?


Zubron, erkekleri 1.200 kilograma ve dişileri 810 kilograma kadar olan ağır hayvanlardır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.