Bluefaced Leicester Koyunu


Bluefaced Leicester Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Bluefaced Leicester ,Robert Bakewell tarafından 1700’lü yıllarda Longwool koyununu geliştirmek için yaptığı yetiştirme şemasının, evrimleşmesiyle oluşmuştur.Başlangıçta , Dishly Leicester olarak bilinmekteydi.Günümüzde Bluefaced Leicester olarak bilinmektedir ve İngiliz adaları boyunca , melezlenen koyunların en ünlü atasıdır.

Bluefaced Leicester ırkı, 200 yılı aşkın sürede geliştirildi ve Kuzey İngiltere’de sayısının hızla artmasından dolayı çoğunlukla Hexam Leicester olarak bilinmesine yol açtı.

Yapağı üretiminin temel amaç olduğu 17.yüzyılda ırkın ıslahının başlangıcı oldu.

Bluefaced Leicester ırkı ,Mule (Bluefaced Leicester koçu ile dağ ırklarından bir koyunla çiftleştirilmesiyle oluşan hayvan) üretmek için dağ ırklarından bir ırkla melezlenmesinden dolayı İngiltere’nin koyun endüstrisinde kritik bir bağlantı noktası sağlamaktadır. Mule’ler daha sonra iyi kalitede kuzular üretmek için en iyi babalarla çiftleştirilirler.

Koyunlar iri cüsselidir, hızlı büyürler , yüksek üreme kabiliyetindedirler ve iyi süt üreticisidirler.

1970’lerde Bluefaced Leicester ,Kanada’ya ithal edildi.İngiltere’den ithal edilen dondurulmuş  tohumlar (spermalar) günümüzde İngiltere ve Kanada’da genetik çeşitliliğin yayılması için kullanılmaktadır.

Bu ırkın yetiştirilmesinin temel nedeni ettir , fakat yapağıları yün endüstrisinde gitgide meşhur olmaktadır.

Bluefaced Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nedir?


• Bluefaced Leicester koyunu çok bakım gerektirmesiyle ünlü bir ırktır.

• Çok fazla yerler , eğer kış ağır geçiyorsa kilolarını korumak zor olabilir ve bazılarını tüm kış boyunca ahırda tutmanız gerekebilir. 

• Bluefaced Leicester iri cüsselidir, hızlı büyürler , yüksek üreme kabiliyetindedirler ve iyi süt üreticileridirler. Mule’ler iyi kalitede kuzular üretmek için en iyi babalarla çiftleştirilirler.Bazı eksiklerine rağmen Mule üreticileri arasında hala popülerdirler.Basit bir şekilde anlatmak gerekirse Mule oluşturmak için Bluefaced koçlarıyla ,dağ ırklarından bir koyunla çiftleştirilmesiyle oluşur

• Bazı yetiştiriciler yüzünde mavi rengin çoğunlukta olduğu saf ırk yapmak istemektediler fakat başka ırklarla çiftleştirilen Leicester’ler yüzleri kahverengi olma eğilimindedir.

• Bluefaced Leicester koyunu , geniş ve iyi görünüşlü bir ağıza ,kavisli olma eğiliminde buruna,parlak telaşlı gözlere ve uzun dik kulaklara sahip olmalıdır.

• Kafa derisinin rengi beyaz tüyleri boyunca az miktarda kahverengi kabul edilebilmesine rağmen koyu mavi olmalıdır.Omuzlarının arkası zayıf olmamasıyla uzun güçlü bir sırta sahip olmalı ve derin kaburgalarla birlikte geniş omuzlara yerleşmiş bir boyna sahip olmalıdır.

• Arka bacak kasları geniş ve kalın olmalı,bacakların postürü düzgün ve kemikleri sağlam olmalıdır.Yapağının sıkıca kıvrılması,ince ve temiz olması çok önemlidir.

• Bluefaced Leicester ırkının yapağısı diğer ırklara nazaran daha parlak kıvırcık ipliklidir.Bazı yapağılar yalnızca 1-3 kg’dır ; bu özellikte çeşitli koyunların baş ve boyunlarında yapağı yoktur.

• Yapağıları parlak olmalarıyla ince ,uzun ve yoğundur bu yüzden taramaya uygundur.26 micron kalınlığında ve ortalama 85-90mm uzunluğundadır.

Bluefaced Leicester Koyunu Kaç Kilodur?


Bluefaced Leicester koçları 110kg’a kadar ulaşabilir ve koyunları 89 kg’a kadar ulaşabilir.

Olgun koçların cidago yüksekliği 90 cm ve olgun koyunların cidago yüksekliği 85 cm uzunluğundadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.