Clun Orman Koyunu


Clun Orman Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Clun Orman Koyunu (Clun Forest), Shropshire'ın güneybatı köşesindeki güzel Clun Vadisi'nde ve Powys ilçesinin yakınında yer alan Clun kasabasını çevreleyen bölgeden gelen evcil bir koyun ırkıdır. Clun Ormanı, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 500 m yükseklikte olan dağlık bir bölgedir. Bazı sürüler bu bölgenin alçak otlaklarında yetişse de birçok Clun sürüsü yıllardır bu tepelerde beslenmektedir.

Yerli sürü sahiplerinin dayanıklı ve üretken ırkları seçmesi nedeniyle bu koyun ırkı yüzyıllar boyunca dayanıklı ve uyumlu bir ırk haline gelmiş, otlama ve kendini koruma kabiliyetini edinmiştir. Bazı yazarlar, bu ırkın Hill Radnor ve Shropshire ırklarının kombinasyonu olduğunu düşünmektedir. Kerry Hill yetiştiriciliği ise yaklaşık olarak 1865 yılında başlamıştır. Clun ırkı, 1870’li yıllarla Birleşik Krallık’ta başlayan tarım buhranının ardından üretimi az masraflı olan koyun ırklarından biriydi. Bu dönemde koyun fiyatları düşmüştü, tahıl piyasası çökmüştü ve topraklar otlaklara dönüşmeleri için bırakılmıştı. Bu tür ırkları yetiştirmek mantıklıydı; çünkü zorlu bir ortamda hayatta kalabiliyor, otlarla veya mevsim boyunca toplayabildikleri her şeyle yaşamlarını sürdürebiliyor ve bu koşullara rağmen sağlıklı kuzular üretebiliyorlardı.

1925 yılında ırkın saflığını ve dayanıklılığını güvence altına almak ve koyun endüstrisinde ırkın iyi yönlerini tanıtmak amacıyla Clun Orman Koyunu Yetiştiricileri Topluluğu kuruldu. Zamanla sürüler soy olarak statü sahibi olmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı’ndaki boşluğun ardından Clun(Clun Forest) ırkı kırklı yılların ortalarından yetmişli yıllara kadar uzanan bir dönem olan Altın Çağ’ına ulaştı. Irk bu dönemde Birleşik Krallık’ta bulunan en çok üye sayısına sahip üçüncü safkan ırk haline gelmiştir. O yıldan itibaren her yıl bir sürü kitabı yayımlanmaktadır.

Geçtiğimiz 95 yıl boyunca Clun ırkı, kendisini dünya çapında popüler hale getiren olumlu özelliklerinin hepsini korumuştur. Yine de günümüzde kulakları biraz daha yukarda, yüzleri ise daha koyu kahverengi rengindedir. Topluluğun kurulmasından beri Clun ırkı antik Mersiya Krallığı’ndan Birleşik Krallık ve İrlanda’nın tümüne yayılmış ve Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika’ya ithal edilmiştir.

Clun Orman Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Clun Orman Koyunu(Clun Forest) hastalığa karşı yüksek dirence ve düşük ölüm oranına sahiptir. En önemlisi de kuzular dönemin önemli çoğunluğunu otlaklarda geçirirler. Bu yüzden düşük maliyetlidir.

• Clun ırkının koyunları herhangi bir damızlıkla çiftleştirildiği zaman yaşına göre mükemmel ağırlıkta, erken olgunlaşan kuzu üretirler.

• Bu çok yönlü safkan ırkın ünü, mera çiftliklerinde mükemmel bir ticari koyun ırkı olarak işlev görme yeteneklerine dayanıyordu. Buna ek olarak, melezleme ırkı olarakta kullanılmıştır ve iki yeni ırk olan Colbred ve Cambridge koyunlarının soyu Clun ırkına dayanmaktadır.

• Bir Bluefaced Leicester ile melezlendiklerinde en iyi kalitede anaç koyunu üretirler. Bu koyunlar Texel, Charollais ve Suffolk ırklarıyla melezlendiklerinde iyi yapılı, hızlı büyüyen ve et ticaretine uygun yavru üretirler.

• Koyunlara ait kayıtlara göre bu ırkın güçlü yanı; 12 yaşına geldiklerinde hala üreyebiliyor olmalarıdır.

• Bu ırkın koyunları harika annelerdir, kolayca yavrularlar ve bol miktarda besleyici süt üretirler.


• Sağlam ayaklara, iyi bir ağza sahiptirler ve viral enfeksiyona karşı dirençlidirler. Ayrıca kuzular dönemin önemli çoğunluğunu otlaklarda geçirdiği için daha ucuzdurlar ve daha çok para kazandırırlar. Bu nedenle de küçük çiftlik sahipleri ve ticaret yapan çiftçiler için ideal koyunlardan biri olarak görülürler.

• Yapağıları genellikle yüksek kalitededir. İp eğirme makinelerinde ve japon şiltesi yapımında sıklıkla kullanılırlar.

• Yüzleri yapağısız, geniş, lekesiz ve koyu kahve renklidir. Başlarının üstü koyu renk içermeyen yapağıyla kaplıdır.

Olgun Bir Clun Orman Koyunu Kaç Kilodur?


Olgun bir Clun Orman koçu yaklaşık olarak 90 kg ağırlığında; olgun bir koyun ise yaklaşık olarak 60 ila 70 kg ağırlığındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.