Dorset Horn Koyunu


Dorset Horn Koyunu’nun Tarihçesi Nedir?

Dorset Horn koyun ırkı, nesli tükenmekte olan İngiliz yerli koyun ırkıdır. Kayıtları 17. Yüzyıla kadar dayanan bu ırk, oldukça üretkendir. Bazen yılda iki kere kuzulama dönemine girerler. İngiliz koyun ırklarının arasında, kış boyunca üreyebilen tek koyun ırkı Dorset Horn koyun ırkıdır.

Dorset Horn koyun ırkı, İngiltere’nin güneybatısında bulunan Dorset bölgesinde doğmuştur. Muhtemelen, bağlantısının bulunduğu nesli tükenmiş olan pembe burunlu Somerset ırkı gibi İspanya’dan ithal edilen Merinos’larla, modern Portland ırkına benzeyen ten rengindeki yerel koyunların çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Ovalarda yaşayan birçok İngiliz ırkının aksine, on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyılın başlarında melezleme amacıyla yaygın olarak kullanılan Leicester ve Southdown ırklarıyla melezleştirmeden etkilenmemiştir.

1891 yılında Dorset Horn Koyun Yetiştiricileri Derneği kurulmuş, bir sonraki yıl da ilk sürü kitabı yayımlanmıştır. Dorset Horn ırkı 1860 yılında Kuzey Amerika’ya (Continental Dorset Kulübü 1890 yılında kurulmuştur), Yeni Zelanda’ya 1897 yılında ihraç edilmiştir.

1895 yılında da Avustralya’da önemli bir ırk haline gelmiştir. 1950'li yılların başında, North Carolina Eyalet Üniversitesi'ndeki bir sürüde boynuzsuzluğa neden olan bir genetik mutasyon meydana gelmiştir. Boynuzsuz Dorset ırkı, 1900’lü yılların başında Ryeland ırkıyla Avustralya’da da geliştirilmiş olsa da bu mutasyon sayesinde ortaya çıkmıştır. Avustralyalılar yönetimi kolay olduğu için boynuzsuz koyunları tercih etmektedir. Ryeland ırkını kullanarak boynuzsuz bir Dorset Horn çeşidi olan Poll Dorset ırkını geliştirdiler. Bu koyunlar Birleşik Krallık’a da ithal edildi ve kısa sürede orijinal Dorset Horn koyunlarından daha popüler hale geldi.

Dorset Horn Koyunu’nun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


 • Dorset Horn ırkı büyük, dayanıklı ve oldukça aktif olan bir koyun ırkıdır.
 • Küçük çiftliklerde yetiştirmek için harika bir ırktır. Oldukça sessiz ve ilgilenilmesi kolay hayvanlardır, birinci sınıf kalitede et ve satılabilir yapağı üretirler.
 • Hem boynuzlu hem de boynuzsuz Dorsetler tamamen beyaz renkli ve orta boyuttadırlar. İstenilen karkası üretebilecek vücut uzunluğuna ve kas yapısına sahiptirler.
 • Dorset Horn koyunlarının yapağıları ve yüzleri beyazdır. Pembe renkli karakteristik burun delikleri ve uzun vücutları vardır.
 • Koyunlar çok süt verir ve kendi kuzularını rahatlıkla yetiştirebilirler.
 • Süt ürünlerinin yapımında da kullanılmaktadırlar.
 • Dorset Horn’ların boynuzlu çeşidinde hem koyunlar hem de koçlar boynuzludur.
 • Dorset Horn koyunlarının boynuzları hafiftir ve düzgün bir şekilde öne kıvrılmıştır. Dorset Horn koçlarının boynuzları ise ağır, dışa ve öne doğru kıvrıktır.
 • Dorset Horn koyun ırkı yılın herhangi bir zamanında üreyebilir, ancak aynı zamanda mevsimlik ya da mevsim dışı üreme olarak da adlandırılan uzun bir üreme dönemi vardır. Bu özellik başka hiçbir İngiliz ırkında bulunmamaktadır.


 • Birçok koyun ırkı sonbaharda çiftleşen ve ilkbaharda kuzu üreten, mevsimsel üreme özelliğine sahip ırklardır. Onların aksine, Dorset Horn ırkı sonbaharda kuzu üretilebilmesi için ilkbaharda yetiştirilebilir.
 • Bazı koyunlar yılda iki grup kuzu yetiştirir. Çoklu doğumlar yaygın olarak görülür.
 • Dorsetler, ısıya dayanıklıdırlar. Bu dayanıklılık Dorset koçlarının üreme mevsiminde diğer ırkların koçlarına göre daha erken üreme kabiliyetlerine katkıda bulunmaktadır.
 • Safkan Dorset Horn kuzuları 10 haftalık olduktan sonra 16 ila 20 kg karkas elde etme amacıyla kesilirler.
 • Dorset Horn koyunları 10 ila 12 yaşına kadar kuzu üretebilirler.
 • Yapağıları kalındır ve 2.25 ila 3 kg ağırlığındadır. Lif uzunluğu 6 ila 10 cm arasında, bradford sayısı 54s ile 58s arasındadır.
 • Lif çapının uzunluğu 33.0 ila 27.0 mikron arasında değişmektedir.

Olgun bir Dorset Horn Koyunu Kaç Kilodur?


Dorset Horn ırkının koçları 100-125 kg arasındadır. Olgun Dorset Horn koyunları 70 ile 90 kg arasındadır.

Resim: Louise Crowther - Blunkenhill Flock


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.