Kerry Hill Koyunu


Kerry Hill Koyununun Tarihçesi Nedir?

Kerry Hill, Galler’de oluşmuş bir evcil koyun ırkıdır, birçok insan Kerry Hill ırkının kökeninin Emerald Kasabasından ya da Kerry İlçesinden geldiğini sanar, ancak ırk adını Montgomeryshire’daki tepelerden almıştır.

Irk, uzun tarihinde önemli ölçüde gelişmiştir ve bugün, dişi koyunların kendilerini mükemmel anneler olarak kanıtladığı cesur, güçlü tipte bir koyun ırkıdır. Kerry Hill ırkı 160 yıl önce yapılan Galler Tarım araştırmasında gerçek yapağı üreten tek koyun olarak tanımlanmıştı, diğer her Galli koyun ırkının yapağısı Hill’inkileri az çok kaba kıllar ile karıştırdı.

1840'ta bu koyunlar, saf Galler koyunlarından daha büyük ve daha ağır yapağıya, güzel bir kafa yapısına, beyaz yüzlere ve bacaklara sahiptiler, ancak çoğu durumda küçük siyah beneklerle kaplıydılar; ya da bacakları birbirine uyan, vücutlarında ince ama alt bölgelerinde çok kaba olan yapağılarıyla, kendinden renkli bronz yüzleri vardı. Kerry Hill koyunlarının kendine özgü ve benzersiz bir rengi vardır, hem koçlar hem de koyunlar çoğunlukla boynuzsuzdur.

Kerry Hill Sürü Kitapları Topluluğunun kurulmasının ardından 1899'da ırka dair yazılmış Sürü Kitabının ilk cildi yayınlandı. Kerry Hill Sürü Kitapları Topluluğu, safkan hayvanların kaydını tutar ve ırka, ırkın ithalat ve ihracatına dair bilgiler sunar. Kerry Hill ırkının İrlanda, Almanya, Hollanda ve 2010 yılında Danimarka'ya dağıtımı sağlanmıştır.

Hala çok sayıda olmasa da, ırk, 2006 yılında Rare Breeds Survival Trust isimli, nesli tükenmekte olan hayvanları gözeten, yardım derneğinin gözlem listesinden çıkarıldı. Bu ırk öncelikle eti için yetiştirilmektedir. 

Kerry Hill Koyununun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Kerry Hill ırkı benekli bir yüze sahiptir (siyah ve beyaz), beneklerin rengi çok da koyu değildir.

• Başları oldukça uzundur ve kulak çevreleriyle çeneleri yapağı ile kaplıdır; ayrıca alınlarında yine yapağıdan oluşan bir tutam perçem de mevcuttur.

• Kerry Hill koçlarındaki boynuzlar hoş görülmemektedir, fakat boynuzlar aynı zamanda da dayanıklı bir ırk oldukları anlamına gelir.

• Kuyrukları uzun, geniş ve etlidir; uç kısımlarda bol miktarda yapağı bulunur.

• Derileri pembemsi bir renge sahiptir.

• Boyunları güçlü ve kaslıdır.

• Kerry Hill koyunlarından ve kısırlaştırılmış koçlarından elde edilen yapağı yaklaşık 2 kg ile 4 kg arasında değişir ve iyi bir sürüden elde edilen yapağı, değer olarak Shropshires Koyunu'nunkine eşittir. Yapağıları beyazdır, vücudun arka bölümünde ve kuyruktakiler biraz kaba yapıda olabilmektedir. Az miktarda siyah yapağı kabul edilebilir ancak tercih edilmez. Çok siyah veya gri renkte olmaları durumunda ise koyunlar reddedilebilmektedir.

• Koyunlardan elde edilen elyafların ortalama uzunluğu 10 cm'dir.

• Günümüz Kerry Hill koyunları, özgün birer tepe koyunları olarak kabul edilirler ve bu koyunlar, bazı ova ırklarından daha büyük boyut ve ağırlıklarıyla birlikte, atalarının etinin dayanıklılığını ve kalitesini miras almışlardır.

• Dişi koyunların bakımı kolaydır, oldukça üretkendirler ve ilgili annelerdir. Birer ağır yük hayvanı olmaları, İngiltere'nin birçok otlak bölgesinde besili kuzu üretimi için büyük yarar sağlamaktadır.

• Ayrıca, dişi koyunlar iyi süt verirler ve kuzular hızlı büyürler.

• Kerry Hill koçları günümüzde, ülkenin çeşitli yerlerinde taşıma faaliyetleri için büyük talep görmektedirler.


• Irkın ataları, doğurganlığıyla dikkat çeken melez dişi koyunların üretiminde etkili bir konumdadırlar. Hill koyunları, Long Wool ırkıyla iyi melezler üretebilmektedirler. Ayrıca dağ koyunlarıyla melezlemek için yaygın olarak kullanılırlar, erkek soyundan mükemmel denebilecek kadar zayıf kütleli eklemlere sahip yavrular meydana getirebilirler. Hem saf hem de melez Hill koyunlarının gövdeleri yağsızdır.

• Dişi koyunlar, iyi yiyecek arama yetenekleri ve kışın cüzi miktarda beslenme gereksinimleri ile her tür koyun yetiştiriciliğine kolayca uyum sağlarlar. Dişi koyunların Southdown koçları ile birinci sınıf birer melez ırkı oluşturduğu belirtilmektedir.

Kerry Hill Koyununun Ağırlığı Ne Kadardır ?


Yetişkin bir Kerry Hill koçunun ağırlığı 80 ile 110 kg arasında, Kerry Hill koyunun ağırlığı ise 70 ile 90 kg arasındadır.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.