Sakız Koyun Irkı


Sakız Koyun Irkının Tarihi Nedir?

Kıvırcık ile Dağlıç cinslerinin çiftlestirilmesi ile ortaya çıktığı düşünülen sakız koyun ırkı Ege denizinde ki Yunan Chios adasının türkçe adıdır. 150 yıl önce İzmir ilinin Karaburun Yarımadasında ki Çeşme kasabasına getirilmiş olan sakız koyun ırkı Çeşme koyunu olarakta bilinir. Aydın, Söke, Marmara ve Ege sahillerinde yetişmektedir. 

Sakız Koyun Irkının Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

  • Bu cinsin yeri kulaklarında, burun, gövde, bacaklar ve göz siyah lekeler bulunur. Kahverengi lekeler de görülmektedir.
  • Diz ve dirseklerde siyah lekeler görülür.
  • Baş ve boyunda yapağı yoktur.
  • Erkekler spiral boynuzlu, dişiler ise boynuzsuzdur.
  • Karakteristik diğer bir özelliği kuyruk yapısının dip kısmının üçgen şeklinde uzun olup yağsız bir yapıya sahip.
  • Meme bezleri çok iyi bir şekilde gelişmiş olup, bol süt verimine uygun ve meme başları iridir.
  • Döl tutma yeteneği ve süt verimi yüksek.
  • Boynu ince ve uzundur Bacaklar ince ve uzun yapıdadır ama yürüme yeteneği zayıftır.
  • Otlama yetenekleriyle birlikte ortama uyum sağlayamaz.


Sakız Koyun Irkının Verim Özellikleri Nelerdir?

Canlı ağırlık olarak erkekler 50-95 kilogram, dişiler ise 25-65 kilograma sahiptir. Cidago yükseklikleri 60 ile 86 santimetre arasında değişmektedir.

Bir batında ki kuzu sayısı ortalama; 2'dir ve bu bir çok ırka göre ortalamanın üstündedir. Kuzu doğum 3 - 3,5 kilogram arası değişmektedir.

Yapağı kalitesi yüksek olan sakız ırkının, yapağı randımanı% 70 üzerindedir ve bu yapağı yapımında kullanılmaktadır.

Canlı günlük ağırlık 200 ile 250 gram arası değişmektedir. Karkas randımanı% 45'tir.

Laktasyon süresi 190 - 195 gün arası değişmektedir. Bir laktasyonda 165 - 170 litre süt vermektedir, bu oran emzirme döneminde 550 ile 700 litreye kadar çıkmaktadır.

Sakız koyun ırkının sütü bazı özel peynirlerin yapımında kullanılır. Örneğin; Batzos, Manourı peynirlerinde kullanılmaktadır.

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.