Zwartbles Koyunu

Zwartbles, Hollanda menşeli koyun türüdür. Tarihi 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarına dayanır. Siyah ile “karışmış beyaz alev” anlamındadır. Genlerinin, vücut olarak iri olan “Schoonebeker” yani “Beyaz Çoraplılar” olarak da bilinen koyundan geldiği düşünülür. (Schoonebeek: Hollanda’nın Güney doğusunda Drente bölgesinde bulunan bir kasaba.)


Hollandalı çiftçiler bu koyun türünü özellikle et ve süt üretimi, gübresi ile toprağı güçlendirmesi  ve etli bir ırk olması sebebiyle tercih etmektedirler.

Kimyevi gübrelerin üretilmeye başlanması ve bu gübrelerin popüler olması Zwartbles sayılarında ciddi azalmalara sebep olmuş, bu durum üreticiler tarafından Doğu friz ve Texel kullanılarak yeni Zwartbles türünü geliştirmesine yol açmıştır.

1986 yılında ilk kez İngiltere’ye ihracatı yapılan yeni Zwartbles koyunu 1990 yıllarında tercih edilen bir ırk haline gelmiştir.

1995 yılına gelindiğinde ise Zwartbles Koyun Derneği kurulmuştur.

Zwartbles Koyununun özellikleri nelerdir?


Zwartbles Koyunu boynuzsuz, uzun boyunlu, dik ve güçlü duruşlu, yerden yüksek vücutlu, canlı ve atlet görünümlü bir koyun türüdür.

Yüzü siyah olup baş kısmından  burun ucuna kadar bir hat boyunca beyaz renk uzanır. İki, bazen dört ayağındaki beyaz renkler Zwartbles koyununun en belirgin özelliğidir.

Dişi Zwartbles koyunları uysallıkları, mükemmel annelikleri, kolay doğum yapmaları, kuzulara fazlasıyla yetecek süt vermeleri; ayrıca kuzuların çabuk gelişim sağlayıp et pazarı için verimli olmalarıyla çiftçiler için ideal bir ırktır. 

Sık ve kıvrımlı yünleri siyah ve koyu kahve renginde olup yün ağırlıkları 4 kg civarındadır. Mikron ölçüleri 31 ile 34’tür.

Zwartbles Koyunu kaç kilo gelir?Zwartbles koçlarının canlı ağırlığı 100 kg, dişilerin canlı ağırlığı ise 85 kg civarındadır.
Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.