DemirAlp Karacabey Merinos Üreticiliği


Kendiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Balıkesir Altıeylül ilçesi Bereketli Mahallesi doğumluyum. Yaşım 39. Ortaokul mezunuyum. Karacabey Merinos koyun üreticiliği yapıyorum. 


Hayvancılıkla ilgilenmeye nasıl ve ne zaman başladınız?

Koyunculuk ata mesleğim. Yedi nesilden bu yana büyük dedemle, torununun torununa devam eden koyunculuğu sürdürüyorum. 


Hangi ırkları yetiştiriyorsunuz? Daha önce farklı ırklar yetiştirdiniz mi?

1998-2002 yılları arasında Tahirova koyun ırkı yetiştiriciliği yaptım; ancak bu türün mera tutma özelliği olmadığı için ve dış parazitlere karşı hayli dirençsizliğinden ötürü bırakmak zorunda kaldım.

2003 yılında Tahirova koyunlarına Alman siyah başlı koç katımı gerçekleştirdim ve 2009 yılına kadar devam ettim; ancak baktım gördüm ki sürü takip kabiliyeti olmadığı için 2010 yılında Karacabey Merinos kültür ırkımıza aşık oldum.


11.yılımızı doldurarak Elit Karacabey Merinos koyunlarına sahip oldum.  Hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlere ne gibi önerileriniz olur?

Yetiştirmiş olduğum Karacabey Merinos koyununu bölge ve iklim şartlarına uygun bütün üreticilerimize tavsiye ederim.


Hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlere ne gibi önerileriniz olur?

Düzgün bakım ve beslenme gerektiği zamanda uygulanırsa Karacabey Merinos Koyununda %70 ikiz kuzu verimi yakalanır. Ben bunu yaşamış ve uygulayarak görmüş bir üreticiyim.


Sürü kabiliyeti yüksek harika mera tutma özelliği var. Tek olumsuz yönü annelik içgüdüsü yüksek olduğu için kuzu ayırt etmiyor. O da kısa bir süre için... 


Hayvancılık sektöründe en sık hangi konuda sorun yaşıyorsunuz?Ülkemizde hayvancılık maliyetli ve girdiler çok yüksek. Yani kendimiz ekip biçtiğimiz halde ancak öyle baş edebiliyoruz. Biz üreticiler fabrikasyon yemlerine ne kadar bağlı koyunculuk yaparsak o kadar zarar eder, yaptığımız işin de hiçbir anlamı kalmaz. 


Tarım bakanı siz olsaydınız yapacağınız ilk üç faaliyet ne olurdu?
Benim için en güzel soru Bakan olsam ne yapardım.
1.Tarım sigortasını üreticilerimize ek destek ve iyileştirmeler yaparak üreticimizin yükünü hafifletirdim.
2. Gençlerimize küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa Teşvik Kredileri sunardım. Halk elinde ıslah projeleri kapsamında hayvancılığa teşvik sunar ve geçlerimize üretmenin önünü açmak isterdim.

3.Ülkemiz üreticisine sahip çıkmak, hayvancılığı daha çok destekleyerek üretimi artırmak ve ithali durdurmak ilk işim olurdu. 
Tarım ve hayvancılık konusunda yaşadığınız şehirde en büyük eksiklik nedir?

Tarım yönünden Balıkesir karasal ve yazları kurak geçen bir bölgedir. Hayvancılık konusunda iyileştirmeler yapılması taraftarıyım.


Siz hangi dönem kuzu satıyorsunuz?

Nisan Mayıs ayları 5-6 aylık erkek damızlık kuzu satışı yapıyorum. 2 yılda bir olmak kaydıyla 2 ila 3 yaş arası damızlık koyun satışı yapıyorum.
Farmow için öneriniz var mı?

Farmow’a herhangi bir önerim yok. Zaten güzel bir çalışma sergiliyor.
Başarılarının devamını diliyorum.


Demiralp Karacabey Merinos Çiftliği

Demiralp Karacabey (Türk) Merinos çiftliği Kalitesiyle sizlere Altıeylül Balıkesir sehrinden Hizmet sunmaktadır. Safkan Karacabey Koyunlarimizin satislari ile ilgili daha fazla bilgi icin bize ulaşabilirsiniz. 


Demiralp Pedigree Karacabey Merino Flock
Demiralp Pedigree Karacabey Merinos Flock based in Altieylul Balikesir in Turkey. Please get in touch for more info about the flock or the breed. 
Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.