Köksallar Karacabey Merinos Yetiştiriciliği


Köksallar Karacabey Merinos Yetiştiriciliği 

Köksallar Karacabey Merinos çiftliği Uşak ilinde Banaz ilçesine bağlı Kızılcasöğüt Kasabasında bulunmaktadır. Karacabey Merinos çiftliğimiz de bulunan Karacabey Merinosları  yılın tamamında mera sistemine dayalı olarak yetiştirilir. Genel satışlarımızın olduğu dönem Nisan ve Mayıs aylarında başlamaktadır. 

Hayvanların bakımıları bizim için çok önemli olup mümkün oldugunca rahat ve stressiz olmaları, iyi ve organik bir şeklide beslenmeleri ilk amacımızdır. 

Uşak ve çevre illerde Karacabey Merinosu yetiştirmek gibi bir niyetiniz olursa bize bu numaradan 00 90 545 816 96 23 ulaşabilirsiniz Aykut Köksal. 


Köksallar Karacabey Merinos Flock owned by Mr Aykut Köksal

We are based in usak, which is famous for Usak Carpets and blankets, also world second biggest canyon based in Usak.

We are specialised for Pedigree Karacabey Merinos sheep, our motto is '' the comfort of our animals and their well beings ''.

Our flock always out all year around, we do try to raise Karacabey Merinos naturally as much as we can.  We only do sell certain numbers of sheep around April and May. 

Please get in touch for more info from 00 90 545 816 96 23.

Yetiştiricimizle Soru – Cevap Köşemiz


Köksallar Karacabey Merinosu Yetiştiriciliği sahibi  Aykut Köksal Bey ile birlikteyiz.

Merhaba Aykut Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Aykut Bey : Merhaba ben Aykut Köksal 31 yaşındayım. Uşak ilinin Banaz ilçesinin Kızılcasöğüt kasabasında ikamet eden bir çobanım. İlkokul ve lise öğrenimimi kasabada gördüm, Konya Selçuk Üniversitesi Bankacılık bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 yıldır koyunculuk yapmaktayım ve son 2 yıldır Karacabey Merinos’u yetiştirmekteyim.

Karacabey Merinos yetiştiriciliğine nasıl başladınız artı ve eksi yönleri nelerdir?

Aykut Bey : Benim hiç eksi bir yönüm olmadı. 2018 yılında bu işe gönül verdiğimde 11 koyunla başladım. 11 koyundan 19 kuzu aldım. 2019 senesinde 30 koyundan 33 kuzu aldım ve şu an 60 anaç koyunum var.
Karacabey Merinosunun hangi verim yönünden memnun kaldınız?

Aykut Bey : İkizlik, et, kuzulara bağlığı yönünden memnun kaldım bu ırkın üzerine başka bir ırk tanımam. 

Neden başka bir ırk değilde Karacabey Merinosu?

Aykut Bey : Babamın sayesinde çocukluğumdan bu yana koyun, keçi, inek her türlü hayvanı besledim fakat koyunda çok yanıldım daha çok ucuz ırklar Gedik koyunlarımız oldu kuzularından verim alamadık, olmadı. Karacabey Merinos’unu deneyene kadar hep pişmanlıkla yaşadım.

Yetiştirmede nasıl bir yol izlediniz ?

Aykut Bey : Kesinlikle mera olmalı. Mera harici bir şey uygulamam. Ben kapalı besiye karşıyım koyun kesinlikle yaylım hayvanı.

Doğumlar daha çok hangi döneme denk gelmekte?

Aykut Bey : Eylül sonu doğumlarım başlar Ekim sonunda biter.

Genç yetiştiricilere tavsiyeleriniz ne olur?

Aykut Bey : Gençlere tavsiyem bu işe gönül vermeleri, emek olmadan hiçbir şey olmaz. 2 sene sabır gerisi bir şekilde gelir zaten. Bu işe başlamadan çok şikayet edildim ama yılmak yok yıldığın zaman kaybedersin sabır emek gerisini Allah veriyor zaten bir şekilde.


Aykut Bey Ülkemize kattığınız değer için size Farmow ailesi olarak teşekkür ederiz.

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.