Kayra Damızlık


Kendiniz hakkında biraz bilgi verir misiniz? 

Memleket Malatya. Yaşım 39 ve üniversiteden optisyenlik mezunuyum.

Hayvancılıkla ilgilenmeye nasıl ve ne zaman başladınız?

Çocukluğumdan beri hayvanları severim ve beslerim. Hayvanlara bakmak huzur veriyor bana.

Hangi ırkları yetiştiriyorsunuz? Daha önce farklı ırklar yetiştirdiniz mi?


Berişon ve Merinolandschaf yetiştiriyoruz. Daha önce kangal ırkı besledim.

Yetiştirdiğiniz tür ile çalışmanız hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bu türe ilgisi olan, yetiştirmek isteyenlere ne gibi önerileriniz olur?

Bu ırkları bölgemize getirdik. 3 yıllık bir araştırma sonucunda uyum problemi yaşamadı. Sağlıkları çok iyi. Herhangi bir melezleme çalışmamız yoktur. Saf ırk üretmeye devam edeceğiz Damızlık olarak satışımız olacak. Bu ırkı yetiştirmek isteyenler için önerimiz; kesinlikle denemelerini isterim. Denenmeden farkı anlayamazlar.


Bu Berrichon Du Cher Koçlarının ana kullanımı, hızlı büyüyen kuzular verdiği için  melezlemede cok kullanılmasıdır. Üreme mevsimi ile sınırlı olan diğer koyun ırklarından farklı olarak, Berrichon koyunları tüm yıl boyunca mevsim dışı kuzulama ve iki yıl içinde üç sürü kuzu üretme kabiliyetine sahiptir.

Az yem, kolay bakım, müthiş gelişme, ikizlik oranı 1,80, rahat doğum ve  güçlü annelik içgüdülerine sahip çok koruyucu annelerdir. Kuzular doğduklarında canlıdırlar ve hızla ayağa kalkarlar


Elinizdeki ırkın en çok sevdiğiniz özelliği nedir? Başka iyi veya zor yönleri nelerdir?


En sevdiğim özelliği çok güçlü hayvanlar. Ne verirseniz inkar etmeyen bir hayvan. Zorlu koşullarda kendisini besleyebilen bir hayvan.

Genç üreticilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu işi yapacak olan arkadaşlara tavsiyem; her işte başarılı olmanın şartı yaptığın işi sevmektir. Hayvanlara karşı sevginiz varsa, huzur arıyorsanız doğru seçim yapmışsınız, koruyucu hekimliği dikkat ederseniz, bilgiye her zaman aç olursanız ve kendinizi yeniliklere kapatmazsanız başarı sizleri bekliyor.

Hayvancılık sektöründe  en çok hangi konuda sıkıntılılar yaşıyorsunuz?

Sektörün bir kalıplaşmış düşüncesi var maalesef. Bu kabuğu kırmamız lazım. Bilgiye aç olmamız lazım. “Ben bilirim” havalarından çıkıp “daha öğreneceğim şeyler var” demeliyiz.

Tarım bakanı siz olsaydınız yapacağınız ilk üç şey ne olurdu?


Girdi maliyetlerini düşürmek, gençlere yönelik projeler geliştirmek ve köylere dönüşün önünü açmak...

Hayvancılık ve tarım konusunda bulunduğunuz şehirdeki en büyük eksiklik nedir?

En büyük sıkıntımız mera sıkıntısı. 


Kuzu veya damızlık satışlarınız hangi zamanlarda olmaktadır? 

Ocak ve Temmuz ayı.

Farmow için bir öneriniz var mı? 

Severek takip ediyorum; çünkü okudukça bilinçleniyorum.

Kayra Damızlık
Mesut Kaynarca
05366140344


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.