Hollanda Beneklisi Koyunu


Hollanda Beneklisi Koyununun Tarihçesi Nedir?

Bonte Schaap olarak da bilinen Hollanda Beneklisi Koyunu, Hollanda’da ortaya çıkmıştır. Amsterdam'daki Rijksmuseum'da bulunan resimlerin açıklamalarına ve hakkında yapılan araştırmalara göre, ırkın Hollanda’da kökeninin 1880’lere dayandığı bilinmektedir. Eski belgeler, Hollanda Beneklisi Koyunlarının ilk zamanlar Hollanda'nın batı kesiminde, yaklaşık olarak Leiden, Utrecht ve Rotterdam şehirleri arasındaki bölgede tutulduğunu doğrulamaktadır. Başlangıçta, bu dayanıklı koyun ırkı, Hollanda'daki dayk adı verilen bataklıkların bakımına yardımcı olmaları amacıyla otlatılmak için kullanılıyordu bunun amacı ıslak zemini kurutmak, kesici otların kısaltılması, toprağı daha verimli hale getirerek sığırlarında otlayabileceği alanlar oluşturmaktır.

17. ve 19. yüzyıllar boyunca, çiftçiler ve yetkililer, yeni toplanan alçak setlerdeki (rıhtımlar) çimleri muhafaza etmek için dayanıklı bir koyun ırkına ihtiyaç duydular. Daha sonraki aşamalarda ise koyunlar, turba bataklığını(asidik torf toprağından oluşan, ölmüş bitkilerden meydana gelmiş sulak alanların genel adıdır) nihayetinde inekleri taşıyacak kadar güçlü bir çimen haline getirmede önemli bir rol oynamıştır.

Koyunların uzun mesafeler boyunca yürüyebilmeleri (birbirine bağlı setlerin uzunluğu nedeniyle) ve ayrıca turba bataklıklarının asidik PH seviyesine dayanabilmeleri dayanıklı tırnak yapısından kaynaklanmaktadır.


1950'ler – 1980'ler arasında çiftçiler, Hollanda Beneklisi koyunlarında belirli istenen nitelikleri yaratmak için Hollanda Beneklisi koyunlarını Texel veya Zwartbles gibi diğer ırklarla çiftleştirdi. Buna rağmen, son 20 yıldır diğer ırklarla çok az sayıda melezlenmiştir. Hollanda'daki kökenlerinin ardından bu ırk artık Almanya, Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık'ta bulunmaktadır.

Birleşik Krallık’ta ilk kez 2015 yılında görülen Hollanda Beneklisi ırkı, etkileyici ticari karkasları ve dikkat çekici görünümleriyle bu kıyılara varışından bu yana çok sayıda olumlu ilgi toplamıştır.

Irkın yapılan yarışmalarda sürekli ödüller aldığını gören deneyimli safkan yetiştiricileri ve ticari yetiştiriciler satın alma yarışına girince Hollanda Beneklisi ırkının Birleşik Krallık’taki popüleritesi 2017 yılında oldukça artmıştır.

Son 20 yılda, Hollanda Beneklisi ırkı, safkan bir koyun ırkı olarak sınıflandırıldı ve safkan olmaları nedeniyle Hollanda, Avrupa ve şimdi de İngiltere ve İrlanda'da oldukça ilgi çekmektedir.

Hollanda Beneklisi Koyununun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?


• Hollanda Beneklisi koyunu, koyu kahverengi / siyah ve beyaz yapağısıyla ayırt edici bir görünüme sahiptir. Tüm vücutta bulunan renkli lekelerde belirgin farklılıklar vardır.

• Bu ırk orta boyutlu bir ırktır.

• Hem koyunlar hem de koçlar boynuzsuzdur.

• Dayanıklı yapıları gereği, çok sert, dayanıklı ayaklara sahiptirler. Bu da ayak çürümesine ,hastalıklara ve diğer rahatsızlıklara daha az yatkın olmaları anlamına gelir.

•Soğuk iklime sahip bölgelere çok iyi adaptasyon sağlamıştır.


• Hollanda Beneklisi koyunları kolayca kuzulayabilir. Kuzular da annelerini emmek için kısa sürede ayağa kalkabilirler.

• Meraklı yapıları sayesinde bu ırkla ilgilenmek kolaydır.

• Oldukça verimli olan Hollanda Beneklisi, bol miktarda süt üretimi sağlar.

• Kaliteli karkasa sahiptirler.Kasapların ideal seçimidirler.

• Etleri yağsızdır ve eşsiz bir tada sahiptir.

Hollanda Beneklisi ırkı Avrupa'da en çok ilgi duyulan ırklar arasındadırlar.

Olgun bir Hollanda Beneklisi Koyununun Ağırlığı Ne Kadardır?


Olgun bir Hollanda Beneklisi koçunun ağırlığı yaklaşık olarak 115 ila 135 kg arasında; olgun bir Hollanda Beneklisi koyununun ağırlığı ise 70 ila 95 kg arasındadır.

Fotoğraflar:

1- Cavan Maguire Holldanda Benekli Sürüsü - Katie Ward 
2- Steven Girvan Bishopsbrae
3- Goblin's Nook Hollanda Benekli Sürüsü - Bernadette Charter 

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.