İle De France Koyunu


İle De France koyununun ismi, 18 bölgeden oluşan Fransa’nın, Paris şehrini de sınırları içine alan İle De France bölgesinden gelmiştir.  Tarihiyle ünlü olan bu bölge, tarım ve hayvancılık yönünden gelişmiş olup İle De France koyununun ilk ortaya çıktığı yerdir. 

19. yüzyılın başında Maisons-Alfort adındaki Veteriner okulunda çalışan bir profesörün, Merinos genetiği taşıyan ve yüksek yün ve süt verimi olan "Rambouillet Koyunu" (1790’lu yıllarda Rambouillet Merino olarak bilinen) ile et verimi için yetiştirilen İngiliz menşeli " Dishley Leicester Koyunu “nu birleştirme fikri, bugün ismini "İle De France Koyunu” olarak bildiğimiz ırkın gelişmesinin başlangıcı olmuştur. 

1933 yılına gelindiğinde " İle De France Koyunu ” derneği kurulmuştur. Bu ırk Avrupa, Güney Afrika, Asya, Amerika ve Avustralya’da damızlık olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

İle De France Koyununun Özellikleri Nelerdir?


30 ülkede yetiştiriciliği yapılan İle De France koyunu hem et hem de yüksek sayıda kuzu doğumları sebebiyle üreticilerin ilgisini çekmektedir. Bu özelliklerinden dolayı üreticilerin sahip olmak istedikleri bir koyun ırkıdır.

Dünyanın 5 kıtasında bulunan İle De France koyunu her türlü hava şartlarına uyumluluk göstermiştir. 

İle De France koyunu yılın her dönemi üreyebilmektedir. (2 yılda 3 kez kuzulama yapabilir.) İle De France ırkı, kapalı ve açık barınak sistemine çok uyumlu olup 9-10 yıl boyunca bu koyunlardan verim alınabilmektedir. 11 yaşındaki dişi bir İle De France koyununun 29 adet kuzu yavrulaması bunun bir göstergesi olmuştur. 

Kuzuların doğum ağırlıkları 3 ile 5 kg olup 100 gününü tamamlayan kuzular et için satılmaya başlanır. Bu süre boyunca yaklaşık olarak 35-40 kilo ağırlığa ulaşırlar.


İle De France koç ve koyunları iri yapılı ve boynuzsuz olurlar. Et verimlerinin yüksek olması, çok sayıda kuzu verimleri, 8 ile 9 aylık olduğunda kızgınlık dönemine girmeleri, annelik içgüdülerinin yüksek olması, doğan kuzuların hemen ayaklanıp süt alabilmeleri, çabuk kilo almaları ve kalın derileri sayesinde soğuk ve sıcağa karşı dayanıklı olmaları bu ırkın en önemli özelliklerindendir.

İle De France koçları çalışkandırlar ve tüm sezon boyunca çiftleşebilirler.

Kısa ve yumuşak olan yünleri ile mavi ışık kullanılarak yapılan yün testlerinde yüksek beyazlık oranları göstermiştir. İle De France oyununun finansal getirilerinin yüksek olması üreticiler için bir başka avantajdır.

İle De France dişi koyunların yün verimleri yaklaşık olarak 3 kg ile 4 kg, İle De France koçlarının ise 4 kg ile 6 kg’dır. Yün inceliği 23 ile 27 mikrondur. 

İle De France Koyunlarının Kilosu Nedir?İle De France koçları 100 kg ile 145 kg, dişiİle De France koyunları ise 70 kg ile 90 kg ağırlığındadırlar.


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.