Jakob Koyunu


Picture by:  Cavan Maguire

Jacob koyununun ilk ortaya çıktığı yer tam olarak bilinmemektedir. Eski resim kalıntılarının bize bıraktığı izlerden Güney Afrika, Sicilya, İspanya ve İngiltere’de bulundukları görülür.

İlk olarak Jacob ismi Tevrat'ta geçer. Hikayeye göre Jacob kayın babasının sürüsünden benekli, nokta görünümünde olan koyunları seçip onlara bakmaya başlar. Jacob eşini, oğlu Joseph’i ve hayvanlarını alarak Mısır’a bağlı Cannan (şimdiki ismi ile İsrail) şehrine gider. Cannan şehrinde üreyip çoğalan bu koyuların Mısır’dan Güney Afrika’ya ve İspanya’ya dağıldığına inanılır.

Jacob koyununun özellikleri nelerdir?

Jacob dişi ve erkek koyunlarında birden fazla (bazen 6 adet) boynuzun olduğu, genelde boynuz renklerin ise siyah, leylak, gri ve mavi ile mor karışımlı olduğu görülür.


Hem dişilerde hem de erkeklerde küçük parçalar halinde siyahlıklar görülür. Gözlerinin etrafında ve burun uçlarında yine siyah renkler bulunur. Ayrıca bu parçalı renkler çobanların koyunlarını ayırt etmesinde kolaylık sağlar.

Yünleri hafif yumuşak ve yağlıdır. Jacob koyunları eski tarihlerden beri çiftleşmeleri konusunda insanlar tarafından kontrol edilmediği için o günlerden gelen vahşi görünümlerini bugünlere kadar taşımıştır.

Jacob dişileri genelde soğuk havaların son dönemlerinde çiftleşirler ve sıcaklıkların yavaş yavaş düştüğü sonbaharın başlarında doğum yaparlar.

İlk kez doğum yapan dişilerin genellikle bir kuzu verdiği görülür. Yaşları ilerledikçe ikiz ve bazen üçüz doğum yaptıkları da olur.

Jacob koyunları aşırı derecede koruyucu ve iyi bakım yapan annelerdir. Doğumlarda zorlanma yok denilecek kadar azdır.

Genellikle Jacob üreticileri kuzuları annelerinden en az 4 aylık olana kadar ayırmamaya özen gösterirler.

Jacoblar çok sıcak veya çok soğuk havaları sevmezler ve üstü kapalı alanlara ihtiyaç duyarlar.

Jacob koyanları parazitlere ve ayak tırnaklarında oluşan hastalıklara karşı diğer koyun cinlerine göre daha dayanıklıdır.

Jacob koyunlarında rastlanan hastalıklardan biri de göz kapaklarındaki kirpiklerde V sekline benzer yırtıklardır. Genelde boynuzlu koyunlarda rastlanır. Bu yırtıklar gözlerde ağrı veya körlüklere yol açmaz.

Jacob Koyunu kaç kilo gelir?

Olgunluk donemine girmiş Jacob koçları 60 ile 80 kg, dişi koyunlar ise 35 ile 55 kg arasında ağırlıklardadır. 


Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.